پایه هفتمدوره اول آموزش متوسطهفعالیت

فعالیت صفحه ۸۸ کتاب علوم پایه هفتم (لیوان عایق دردار)

فعالیت صفحه ۸۸ کتاب علوم پایه هفتم

با استفاده از وسایل در دسترس، یک لیوان عایق دردار طراحی کنید و بسازید؛ سپس مقداری آب داغ در آن بریزید و دمای آب را اندازه بگیرید. پس از یک ساعت دوباره دمای آب را اندازه بگیرید. ظرف کدام گروه گرمای کمتری را منتقل کرده است؟ کدام ظرف گرمای بیشتری را منتقل کرده است؟

وسایل مورد نیاز
۱-یک عــدد قوطی فلزی دردار
(میتـوانید از کنسـروهای لوبیا،نخود فرنگی،ذرت و کنسرو ها دیگر…. استفاده کنید که البته بهتر است دارای در پلاستیک باشد تا لیوان زیبا و بهتری داشته باشید)
۲- دوتا لیوان یکبار مصرف مقوایی
(همان لیوانهاییکه اصولا چای در آن میریزیم.توجه کنید پلاستیکی نباشد)
۳- آب جوش
۴- ۱ روزنامه
۵-یونولیت تکه تکه شده در سایز کوچک و یا پشم شیشه به مقدار متوسط
۶- دماسنج
روش انجام آزمایش
اول از همه باید ۲ تا لیوان یکبار مصرف مقوایی را در هم بگذارید میتوانید با چسب به هم بچسبانید.بعد باید آنها را با روزنامه بپوشانید البته باید حداقل ۳-۴ دور، اطراف لیوان را روزنامه بپیچانید.
بعد قوطی کنسرو یا… را که به شکل استوانه است و از لیوان بزرگتر است را بردارید و لیوان را درون قوطی قرار دهید و اطراف خالــی آن را با یونولیت تکه شده یـا پشم شیشه پر کنید.میتوانید از هر ۲ هم استفاده کنید تا کیفیت کارتان بالاتر برود!همانطور که میدانی پشم شیشه و یونولیت هر دو عایق هستند و مانع سرد شدن آبجوش میشوند.
اکنون لیــوان را از آب جوش پر کنید و دمای آن را اندازه بگیرید و یادداشت کنید.حالا دَرِ پلاستیکی قــوطی فلزی کنسرو را روی قوطی فلزی بگذارید.بعد از یک ساعت دمای آب جوش را دوباره اندازه بگیرید و با دمای قبلی مقایسه کنید. چه مشاهده می کنید؟چرا؟
نتیجه
وقتی آب جوش را چک میکنیم میبینم که دمای آب هنوز گرم است و خنک نشده است ، زیرا روزنامه و تکه های یونولیت و پشم شیشه به عنوان عایق عمل می کنند و چون در بین تکه های یونولیت هوا قرار دارد و هوا رسانای ضعیفی است از هدر رفتن گرما جلوگیری می کند پـس آب گرم است و دمــایش ۲-۳ درجــه کـم شـده!حالا توانسته اید یک لیوان عایق با کمترین وسایل مورد نیاز بسازید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن