پایه اولدوره آموزش ابتداییکتاب درسی

دانلود کتاب فارسی پایه اول ابتدایی

محتوای برنامه ی زبان آموزی دوره ی دبستان، با توجه به مهارتهای زبان، در دو پهنه سازماندهی شده است:
الف- کتاب فارسی (مهارت خواندن) ب- کتاب نگارش فارسی (مهارت نوشتن) کتاب مهارت خواندن در آموزش بر روش کلی و کتاب مهارت نوشتن، بر روش جزئی تاکید دارد اما با توجه به نگاه تلفیقی، در مراحلی از آموزش به فراخور محتوا، به هر دو روش توجه شده است.

این برنامه بر پایه ی مهارتهای گفتاری (گوش دادن، سخن گفتن، خواندن، تفکر و استدلال) و مهارتهای نوشتاری (دستورزی، رونویسی، کلمه نویسی، جمله نویسی، بندنویسی و املا و …) سازماندهی شده است.

کتاب فارسی (مهارت خواندن) با نگاره آغاز شده است؛ این بدان معناست که گام نخست در آموزش زبان، پرورش سواد بصری به همراه رشد سواد شنیداری است که با دست ورزی هایی همراه شده است. در پی تقویت چشم و گوش و ماهیچه های دست و رشد توانایی های فراگیران، آموزش نشانه های خطی زبان آغاز میشود. دانش آموزان پس از آشنایی با شکل نوشتاری نشانه ها و کلمه ها، در کتاب نگارش از نمونه تحریری آنها، بازنویسی و نمونه برداری می کنند. برای پویاتر کردن آموزش و ژرفا بخشی و ماندگارسازی آموخته ها، توصیه میشود از روشهای فعال، مشارکتی و همیاری استفاده شود تا دانش آموزان، برای شکوفایی تفکر و پرورش استعدادهای خود در جریان یاددهی ــ یادگیری،نقش اثر بخشتری داشته باشند.

برای تقویت توانایی خوانانویسی و خط خوش دانش آموزان،در سازماندهی محتوا، سه نوع خط به کار گرفته شده است:

الف –خط خوانداری که سرمشق خواندن شاگردان است و همان خطی است که معمولا همه ی کتابهای کودکان به آن خط نوشته و چاپ میشود.

ب- خط نوشتاری که سرمشق نوشتن دانش آموزان است و خطی است که متن درسها با آن نوشته شده است. مبنای بهره گیری از خط نوشتاری یا تحریری، مشق نظری، دست ورزی و تمرین عملی دانش آموزان است، این کار با الگوپذیری از روی کتاب و تمرین و تکرار میسر میشود.

پ – خط نستعلیق ساده یا شبه نستعلیق، فقط در شعرها (با هم بخوانیم) با هدف آشنایی چشم نوآموزان با جلوه ای از هنر خوشنویسی فرهنگ ایرانی و پرورش حس زیبایی شناسی، به کار گرفته شده است. 

منبع : نوشته فوق از کتاب فارسیی پایه اول ابتدایی از قسمت مقدمه می باشد . 

دانلود کتاب فارسی پایه اول ابتدایی

دانلود کتاب فارسی پایه اول ابتدایی از سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک کرده تا به صفحه دانلود از سایت مربوطه هدایت شوید . (www.chap.sch.ir)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا