پایه هفتمفعالیت

پاسخ فعالیت های فصل ۱۲ علوم هفتم (۲-۱۲)

این پست ادامه پاسخ فعالیت های فصل ۱۲ علوم هفتم تجربی می باشد که شما می توانید پاسخ سوالات خود را در این پست پیدا کنید . همانطور که می دانید این فصل دارای ۶ فعالیت می باشد که ۳ سئوال آن در این پست و ۳ سوال دیگری در پست قبلی جواب داده شده است .

فعالیت صفحه ۱۰۶ علوم تجربی پایه هفتم

سوال : با توجه به شکل زیر، سفر مواد معدنی را از خاک تا بدنتان در چند جمله بنویسید . 

فعالیت صفحه 106 علوم تجربی پایه هفتم
فعالیت صفحه ۱۰۶ علوم تجربی پایه هفتم

پاسخ فعالیت صفحه ۱۰۶ علوم تجربی هفتم : پرتوهای خورشید به گیاه می‌رسد. گیاه با استفاده از نور خورشید، آب و مواد معدنی که از خاک می‌گیرد با عمل فتوسنتز غذا می‌سازد که این محصول به عنوان مواد غذایی به صورت حبوبات، سبزیجات و غلات در دسترس انسان قرار می‌گیرد. به این ترتیب مواد معدنی از خاک به بدن انسان منتقل می‌شود. غذای حاصل از عمل فتوسنتز گیاهان همچنین می‌تواند مورد استفاده‌ی حیواناتی که انسان از آنها تغذیه می‌کند، نیز قرار گیرد محصولات و فرآورده‌های لبنی آنها به عنوان مواد غذایی وارد بدن انسان شده و به این ترتیب نیز مواد معدنی خاک به بدن می‌رسد.

 

فعالیت صفحه ۱۰۸ علوم تجربی پایه هفتم

الف) برای تعیین مقدار آبی که در میوه ها و سبزی ها وجود دارد،فعالیتی طراحی و اجرا کنید. آیا نتایج گروهها یکسان است؟ اگر پاسخ »نه« است، دالیلی برای این تفاوت ارائه دهید.

ب) با ارائه دلیل، درستی یا نادرستی این جمله را بررسی کنید: “نیاز همه افراد به نوشیدن آب یکسان است” .

پاسخ فعالیت صفحه ۱۰۸ علوم تجربی هفتم :

الف ) میوه یا سبزی مورد نظر را به دقت وزن می‌کنیم. سپس آن را حرارت داده و خشک می‌کنیم. سپس دوباره آن را وزن می‌کنیم. تفاوت دو عدد به دست آمده، مقدار آب موجود در میوه یا سبزی مورد نظر را نشان می‌دهد.

ب) نادرست است . ریرا میزان نیاز به آب بسته به فعالیت روزانه، آب و هوا، وضعیت بارداری، وضعیت سلامت ، دمای هوا، رطوبت  و … بستگی دارد .

 

فعالیت صفحه ۱۰۹ علوم تجربی پایه هفتم

الف)با توجه به اطلاعاتی که نوشته شده است درباره ارزش غذایی هر یک از این نوشیدنی ها، گفتوگو کنید.

ب)کاری که غذا برای ما انجام می دهد، چیزی بیش از تأمین ماده و انرژی است. در بسیاری از مناسبت ها غذاهای خاصی پخته می شود. از طرفی پختن برخی خوراکی ها همراه با مراسم خاصی است؛ مانند پختن سمنو در پایان سال خورشیدی. گزارشی درباره چنین مناسبتها یا مراسمی که در محل زندگی شما وجود دارد به صورت گروهی تهیه کنید و در کلاس  ارائه دهید. گزارش را می توانید به صورت تصویر، متن یا فیلم تهیه کنید.

فعالیت صفحه 109 علوم تجربی پایه هفتم
فعالیت صفحه ۱۰۹ علوم تجربی پایه هفتم

 

پاسخ فعالیت صفحه ۱۰۸ علوم تجربی هفتم :

الف ) با توجه به اطلاعات داده شده، انرژی نکتار مخلوط سیب و موز ۸/۴۵ کیلوکالری، انرژی نوشابه گاز دار با طعم پرتغالی ۹/۵۱ و انرژی آب میوه‌(دلستر) با طعم هلو ۲۵کیلو کالری است. بنابراین انرژی نکتار مخلوط سیب و موز و نوشابه گاز دار با طعم پرتقالی از انرژی نوشیدنی دیگر بیش تر است. برای مقایسه‌ی آن دو، به این نکته توجه می‌کنیم که هر چه تنوع مواد مغذی یک خوراکی بیش‌تر باشد، ارزش غذایی آن بیشتر است. در نتیجه ارزش غذایی نکتار مخلوط سیب و موز از نوشابه گازدار با طعم پرتقالی بیش‌تر است. زیرا علاوه بر چربی و کربوهیدرات که در نوشابه وجود دارد، دارای پروتئین و ویتامین‌های A،C و E نیز هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا