پایه هفتمدوره اول آموزش متوسطهفعالیت

پاسخ فعالیت های فصل ۱۰ علوم هفتم

فعالیت صفحه ۸۸ علوم هفتم

دو بشر هم اندازه انتخاب کنید. یکی را از آب و دیگری را از ماسه پر کنید و آن را در آفتاب قرار دهید. هر ۳۰ دقیقه یک ‌بار دمای آنها را اندازه گیری و یادداشت کنید و سپس نمودار دما برحسب زمان آنها را رسم کنید، از این آزمایش چه نتیجه ای می ‌گیرید؟

پاسخ : ماسه چون تیره است گرمای بیشتری جذب می کند . آب به دلیل شفافیت جذب گرمای کمتری دارد و مقداری را نیز صرف تبخیر سطحی خود می کند . ( رسم نموارشم که کاری نداره هر ۳۰ دقیقه ۳۰ دقیقه زمان رو افزایش بدید ماسه چون گرمای بیشتری جذب میکنه نمودارش صعودی تر نسبت به اب میشه )

فعالیت صفحه ۸۹ علوم هفتم

بـا همکاری معلم یا والدین خود یک اتوی برقی را روشن، و مدتی صبر کنید تـا سطح اتو کاملا داغ شود. پشت دست خود را مطابق شکل در فاصله چند سانتیمتـری زیر اتو قرار دهید. آیا گرمای اتو را در پشت دست خود احساس می ‌کنید؟ آیا ممکن است گرما از طریق رسانش یا همرفت به پشت دست شما رسیده باشد؟ توضیح دهید.

پاسخ : خیر گرما از طریق تابش می باشد . 

 

انتقال حرارت به روش تابش: انتقال گرما به روش تابش به صورت حرکت موجی نظیر امواج نور است و بدون دخالت ماده واسطه از جسمی به جسمی دیگر منتقل می شود. بیش ترین انرژی گرمایی کره زمین به روش تابش از خورشید تامین می گردد. امواج گرمایی بر اساس دمای جسم منتشر کننده موج ممکن است قابل رویت یا نامرئی باشند

انتقال حرارت به روش هدایت (رسانش): انتقال گرما در اجسام جامد به روش هدایت انجام می شود. در کوره های هوای گرم و در دیگ ها، گرمای شعله از طریق بدنه ی فولادی یا چدنی اتاقگ احتراق به سیال طرف دیگر که هوا یا آب است انتقال می یابد. وقتی جسم گرم می شود میانگین سرعت مولکول هایش به سرعت افزایش می یابد. مولکول های با انرژی بالا به مولکول های نزدیک برخورد نموده آن ها را نیز به حرکت وا می دارند. بدین ترتی انرژی گرمایی در اجسام جامد انتقال می یابد.

انتقال حرارت به روش جابه جایی ( همرفت یا وزش): مایعات و گازها گرمای قابل توجهی را هدایت نمی کنند. انتقال گرما در مایعات و گازها به وسیله روش جا به جایی صورت می گیرد. جریان باد کره زمین، گرمایی که از روی شعله بالا می رود، مکش دودکش بخاری نمونه هایی از وزش طبیعی هستند. در هر حال همرفت انتقال گرما به وسیله حرکت مولکول ها از یک محل به محل دیگر است. بدین صورت که مولکول های گرم شده از یک محل به محل دیگر حرکت کرده و گرما را با خود جابه جا می کنند. هوا در اثر تماس با وسیله گرم کننده مانند رادیاتور یا بخاری گرم شده، انبساط می یابد و در نتیجه سبک تر شده، به طرف بالا حرکت می کند و هوای سرد و سنگین به آرامی جای آن را می گیرد و این عمل تکرار می شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن