پایه هفتمدوره اول آموزش متوسطهفکر کنید

فکر کنید فصل ۱۰ علوم هفتم

فکر کنید علوم هفتم صفحه ۸۵

اگر درون آب به جای میخ داغ، میخ سردی که درون یخزن (فریزر) یا جایخی قرار داشته است، بیندازیم، چه اتفاقی میافتد؟ دمای میخ و آب چگونه تغییر می ‌کنند؟ این بار کدام یک انرژی از دست می ‌دهد و کدام یک انرژی می ‌گیرد؟

پاسخ : آب انرژی گرمایی خود را به میخ می دهد و سرد می شود . میخ نیز انرژی گرمایی آب را میگیرد و گرم می شود . ( مانند ریختن یخ درون نوشابه جهت خنک کردن )

فکر کنید علوم هفتم صفحه ۹۰

اگر در ساحل، آتش روشن کنید، متوجه میشوید در طول روز، دود به طرف خشکی و در طول شب به طرف دریا کشیده می ‌شود. علت را توضیح دهید.

پاسخ : در روز ساحل تیره تر و گرمتر شده و دریا شفاف تر و سردتر می شود . هوای گرم ساحل به بالا می رود و هوای سرد دریا به دلیل سنگین تر بودن به پائین و به سمت ساحل حرکت می کیند و در نتیجه ی این وزش باد ، دود در روز به سمت ساحل می آید .
در شب ساحل تیره تر و گرمای بیشتری را تابش می کند و زودتر از دریا سرد می شود در نتیجه هوای گرم دریا به بالا و هوای سرد ساحل به سمت پائین و دریا حرکت می کند . 

فکر کنید علوم هفتم صفحه ۹۰

کدام مورد بیشتر تابش گرمایی خورشید را جذب میکند؟ چرا؟    الف) آسفالت       ب) آینه

پاسخ : آسفالت -زیرا سطوح صاف و براق مقدار کمتری از انرژی تابشی را جذب و بیشتر آن را بازتابش می کنند اما اجسام تیره و ناهموار، انرژی تابشی بیشتری را جذب می کنند و درنیتجه جواب صحیح آسفالت می باسد .

کدام مورد بیشتر تابش گرمایی خورشید را جذب میکند؟

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا