پایه سومکتاب درسی

دانلود کتاب مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی

مطالعات اجتماعی یک حوزه ی مهم یادگیری است که از انسان و تعامل او با محیطهای گوناگون در طی زمانهای مختلف (گذشته، حال و آینده) و جنبه های گوناگون این تعامل (سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، محیطی و …) بحث میکند و رشته های مختلفی چون تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، مردم شناسی، حقوق، علوم سیاسی، مطالعات زیست محیطی و نظایر آن را دربر میگیرد. رویکرد اصلی برنامه ی جدید مطالعات اجتماعی، (رویکرد فرهنگی ــ تربیتی) است. این برنامه سعی می​کند زمینه های تربیت فردی و اجتماعی کودکان و نوجوانان را در بستر عناصر و عرصه های  درسی ملی مبتنی بر رویکرد فطرتگرایی توحیدی فراهم آورد. به عبارت دیگر، تربیت شهروندانی مؤمن و مسئول و آگاه و توانمند در زندگی فردی و اجتماعی و پایبند به اخلاق و ارزش های دینی و عالقه مند به ایران و هویت اسالمی ــ ایرانی، هدف اصلی این برنامه ی درسی است. بر طبق برنام هی درسی ملی روابط انسان در چهار عرصه تعریف میگردد: ارتباط با خود، ارتباط با عالم خلقت، ارتباط با خلق (دیگر انسانها) و ارتباط با خدا. در این کتاب دانش آموز ابتدا از خود شروع می کند؛ سپس ارتباط با اعضای خانواده و مدرسه مطرح میشود. دانش آموزان از راه یادگیری مفاهیمی چون منابع طبیعی، جهت های جغرافیایی و نظایر آن آموزشهای لازم را در زمینه ی ارتباط با محیطی که در آن زندگی می کنند، فرا میگیرند و البته تلاش میشود که در همهی این روابط به وجود خالق هستی توجه نمایند.

رویکرد سازماندهی محتوا در این برنامه تلفیقی است. به طوری که دو یا چند حوزه و مفاهیم کلیدی آنها از مباحث اقتصادی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و … متناسب با موضوع درس با یکدیگر تلفیق میشوند.

رویکرد اصلی یاددهی ــ یادگیری نیز رویکرد مبتنی بر پرورش مهارته ای کاوشگری است. از آنجایی که در دنیای امروز با توجه به گستردگی علوم و فنون، امکان آموزش تمام و کمال همه ی موضوعات وجود ندارد، پس باید به دانش آموزان چگونگی یادگرفتن را یاد داد و این امر با پرورش مهارتهای کاوشگری (بررسی و کاوش، برقراری ارتباط، مشارکت، خلاقیت و اظهارنظر) محقق میشود.

منبع : نوشته فوق از کتاب مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی می باشد . 

 

دانلود کتاب مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی 

دانلود کتاب مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی از سایت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک کرده تا به صفحه دانلود از سایت مربوطه هدایت شوید . (www.chap.sch.ir)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن