پایه هفتمفعالیت

پاسخ فعالیت فصل ۱۴ علوم تجربی هفتم

فعالیت صفحه ۱۱۸ علوم تجربی پایه هفتم

گوش کردن به صدای قلب: با استفاده از گوشی پزشکی صدای قلب خود و دوستانتان را بشنوید. در کجای سینه صدای قلب بهتر شنیده میشود؟
سعی کنید تعداد ضربان قلب خود را در یک دقیقه بشمارید.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۱۸ علوم تجربی پایه هفتم

قلب در سمت چپ سینه قرار دارد، به طوری که رأس آن به سمت چپ و پایین قرار می‌گیرد. همواره بخشی از آن در حال فعالیت و بخشی در حال استراحت است. معمولاً پزشکان برای شنیدن صدای قلب از محل‌های مختلفی برای گوش دادن و تمرکز کردن روی صدای دریچه‌های مختلف به قلب بیمار گوش می‌دهند. در یک فرد عادی، گوش دادن به قلب در ۴ نقطه (مربوط به هر کدام از دریچه‌های قلب) امکان پذیر است. نبض فرد سالم، به طور طبیعی بین ۶۰ تا ۸۰ ضربان در دقیقه است.

 

فعالیت صفحه ۱۲۰ علوم تجربی پایه هفتم
الف) درباره درستی یا نادرستی عبارت زیر در گروه خود گفتوگو کنید. همه سرخرگها خون روشن و همه سیاهرگها خون تیره دارند.

ب) مسیر حرکت خون در حفرهها، دریچه ها و رگهای اصلی قلب را با ذکر نام و با استفاده از پیکان، مشخص، و درباره درستی آن در گروه خود گفت وگو کنید.در گزارش خود خون تیره و روشن را با رنگهای مختلف نشان دهید.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۲۰علوم تجربی پایه هفتم

الف) نادرست است. سرخرگ آئورت خون روشن دارد، اما سرخرگ ششی خون تیره دارد. بزرگ سیاهرگ‌ها خون تیره دارند، اما سیاهرگ‌ ششی خون روشن دارد.

ب) بخش چپ و راست قلب هر کدام فعالیت مستقل دارند. خونی که در سمت چپ قلب وجود دارد اکسیژن بیشتری دارد و روشن است. این خون توسط سرخرگ آئورت به تمام بدن فرستاده می‌شود. در سمت راست قلب، خون تیره (دارای دی اکسید) جریان دارد. این خون را بزرگ سیاهرگ به دهلیز راست می‌آورند، سپس وارد بطن راست شده و توسط سرخرگ ششی، به شش‌ها می‌رود تا اکسیژن جذب کند. لازم به ذکر است خون روشن از طریق سیاهرگ‌های ششی به دهلیز چپ و سپس به بطن چپ می‌روند تا دوباره در بدن به گردش درآید.

 

فعالیت صفحه ۱۲۲ علوم تجربی پایه هفتم

با توجه به شکلهای قبل و تشریح قلب که انجام دادید در جدول زیر مشخص کنید کدام ویژگی به سرخرگ و کدام به سیاهرگ مربوط است.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۲۲ علوم تجربی پایه هفتم

ویژگی سرخرگ سیاهرگ
به بطن ها متصلند. +  
به دهلیز ها متصلند.   +
خون را از قلب خارج میکنند. +  
خون را به قلب باز میگردانند.   +
خون را به سایر اندام می برند. +  
خون را از اندام ها خارج می کنند.   +

 

فعالیت صفحه ۱۲۲ علوم تجربی پایه هفتم

ــ نبض خود را حداقل در سه نقطه بدن حس، و شمارش کنید.
ــ پزشکان به جای استفاده از گوشی برای شمارش ضربان قلب از نبض استفاده می ‌کنند؛ چرا؟
ــ نبض خود و دوستانتان را قبل و بعد از مدتی که دویدید، اندازه بگیرید.چرا نبض در وضعیتهای مختلف متفاوت است؟

پاسخ فعالیت صفحه ۱۲۲ علوم تجربی پایه هفتم

-نبض در هر قسمت که سرخرگ از روی استخوان عبور می‌کند به راحتی لمس می‌شود: مانند مچ دست راست در امتداد انگشت شست، گیج گاه بالای قسمت انتهایی ابرو، ناحیه‌ داخلی غوزک پا، سمت راست گردن.
-زیرا، نبض جنبیدن رگ در اثر تپش قلب است. با هر تپش قلب بطن‌ها منقبض می‌شوند و با شدت، خون را از قلب بیرون می‌رانند و وارد شریان‌ها می‌کنند. بنابریان تعداد ضربان قلب با نبض یکسان است و می‌توان برای شمارش ضربان قلب از نبض استفاده کرد.
-وقتی بدن نیاز به خون و اکسیژن بیشتر داشته باشد، کار قلب زیاد شده و تندتر می‌زند. ورزش، هیجان، عصبانیت و زیاد خوردن غذا کار قلب را بیش‌تر می‌کنند و تعداد ضربان قلب را افزایش می‌دهد.

فعالیت صفحه ۱۲۳علوم تجربی پایه هفتم

با استفاده از تیغه های آمادهٔ خونی که در آزمایشگاه دارید، می توانید انواع یاخته های خونی را در زیر میکروسکوپ ببینید. تهیهٔ این تیغه ها از آزمایشگاه های تشخیص طبی آسان است.

پاسخ فعالیت صفحه ۱۲۳علوم تجربی پایه هفتم

مشاهده ی سلولهای خون

گویچه های سرخ خون به شکل سلول های گرد یا بیضی مقعرالطرفین هستند و قطر آنها حدود ۵/۶ تا ۸ میکرون است.

گویچه های سفید خون براساس دانه دار بودن یا نبودن سیتوپلاسم به دو دسته ی ۱- گرانولار(دانه دار) و ۲- آگرانولار (بدون دانه) تقسیم بندی میکنند.

برای شناسایی لوکوسیتها از رنگ های خاصی به نام رنگهای نوع رومانوسکی استفاده میشود که مخلوطی از چند نوع رنگ با خاصیت اسیدی و بازی است . رنگ های موجود در این مخلوط رنگی عبارت اند از : ائوزین(معرف رنگی نارنجی تا قرمز،رنگ اسیدی با بار منفی)، آبی متیلن(معرف رنگی آبی ،رنگ بازی با بار مثبت) ، ورنگهای آزور که مانند آبی متیلن خاصیت بازی دارند.

آگرانولار ها :شامل لنفوسیت ها و مونوسیت ها میشوند.

لنفوسیت ها از مونوسیت ها کوچکترند و اغلب هسته ی بزرک و مشخصی دارند که یا به صورت بزرگ ومتراکم و یا پهن و فرو رفته مشاهده میشوند.در حالی که مونوسیت ها هسته نعل اسبی و یا لوبیایی شکل دارند که از تراکم کروماتینی کمی برخوردار است . و به صورت شبکه نازک تور مانند دیده میشود. سیتوپلاسم آنان به رنگ آبی یا خاکستری در میاید.

گرانولارها :

نوتروفیل ها معمولا هسته ای ۲تا۵ قسمتی دارند و در سیتوپلاسم آنان تعداد کمی دانه وجود دارد که رنگ های آزور را به خود گرفته و صورتی رنگ میشوند. این دانه ها که آزوفیل خوانده می شوند،به علت دارا بودن آنزیم های هیدرولیز کننده خاصیت لیزوزومی دارند.

بازوفیل ها هسته ی چند قسمتی دارند که چند قسمتی بودن هسته آنان کمتر مشخص است. دانه های آن با جذب رنگ آبی متیلن به رنگ بنفش تیره دیده میشوند. خاصیت باز دوستی (بازوفیلی) به علت وجود هپارین در آنهاست که یک موکو پلی ساکارید سولفاته بشدت آنیونی است.

ائوزینوفیل ها دارای هسته ی سه قسمتی ، که دو قسمت بزرگ آن توسط قسمت کوچکتر به وصل شده است. در سیتوپلاسم آنها دانه های بزرگ و زیادی وجود دارد که به خاطر دارا بودن اسید آمینه ای به نام آرژنین(با بار مثبت) رنگ اسیدی ائوزین را به خود گرفته و به رنگ سرخ روشن در می آید.

خون علاوه بر سلول های فوق دارای عناصری به نام پلاکت هاست که اغلب پس از رنگ آمیزی به صورت تخم مرغی شکل به اندازه ی ۳ تا ۴ میکرون به صورت گروه های ۲ تا ۳ تایی مشاهده میشوند. پلاکت ها بدون هسته اند و نقش اصلی آنها در انعقاد خون است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا