تحقیقات دانش آموزی

تحقیق دود سیگار و سیاه شدن شش ها

آیا می دانید دود سیگار سبب تخریب و سیاه شدن شش ها میشود.

ریه (شش ) سیگاری ها ضخیم تر بوده و موکوس بیشتری ترشح می کند. این ترشحات به دلیل فلج شدن نایچه ها در مجراهای ریه گیر می افتد، آن‌ها را بسته و باعث سرفه می شود. بیرون نرفتن این ترشحات به بروز انواع عفونت از جمله برونشیت منجر می شود.سیگار کشیدن آثار کوتاه مدت و بلند مدت مختلفی بر ریه ها دارد که از سرفه، سرماخوردگی، و خس خس سینه خفیف تا موارد شدیدتر مانند آسم، سینه پهلو، آمفیزم، سرطان ریه و مرگ را شامل می شوند.در درون ریه دود سیگار به صورت ماده‌ای قیر مانند در می‌آید و به درون کیسه‌های کوچک تنفسی ریه می‌رود. تنها ۳۰ درصد تمام این دود از طریق تنفس از ریه خارج می‌شود و باقی آن به داخل ریه و مخاط مجاری تنفسی می‌چسبد و سلول‌های مخاطی را از کار می‌اندازد. به این ترتیب یک سیگاری با کشیدن یک پاکت سیگار در روز معادل حدوداً یک لیوان قیر در سال به درون مجاری تنفسی خود می‌فرستد و باعث تخریب و سیاه شدن شش های او می شود .

شایع‌ترین عارضه سیگار کشیدن ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه است که شرایطی بسیار ناتوان کننده محسوب می شود. زمانی که به مجموعه ای از بیماری های ریوی مختلف، از جمله برونشیت مزمن و آمفیزم، مبتلا شده باشید، بیماری مزمن انسدادی ریه تشخیص داده می شود. سرفه سیگاری ها در صورت عدم ترک سیگار می تواند طی مدت زمان کوتاهی به بیماری مزمن انسدادی ریه تبدیل شود. افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه دشواری در تنفس را تجربه می کنند زیرا مسیرهای هوایی آنها باریک شده و بافت ریه از بین رفته است. از برخی علائم شایع این بیماری می توان به دشواری در تنفس هنگام انجام فعالیت، سرفه مداوم به همراه خلط، و عفونت های سینه مکرر اشاره کرد.

 همراه با آمفیزم مزمن و بیماری مزمن انسدادی ریه، تغییرات دیگری نیز ممکن است در ریه ها رخ دهند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مخاط غلیظ‌تر می شود زیرا سلول های تولید کننده مخاط از نظر اندازه و تعداد رشد می کنند. سرفه را به واسطه تجمع مخاط و مسدود شدن مسیرهای هوایی تجربه خواهید کرد و مخاط اضافی شرایط را برای ابتلا به عفونت های مختلف تسهیل می کند.
  • مژک ها در ریه ها که هوای تنفس شده را تمیز می کند، کاهش یافته و می میرند. تنها یک نخ سیگار می تواند روند پاکسازی را برای ساعت ها کند سازد. افزون بر این، مژک های کمتری در ریه شما برای پاکسازی این اندام فعالیت خواهند کرد.
  • سیگار کشیدن موجب تحریک، التهاب و باریک شدن مسیرهای هوایی می شود.
  • ریه های شما سریع‌تر از حالت عادی پیر می شوند.
  • همان گونه که دود ریه های شما را تخریب می کند، روند تخریب رگ های خونی را نیز تجربه خواهید کرد که مسیرهای ضروری برای انتقال خون حاوی اکسیژن در سراسر بدن هستند.

مقایسه ریه سالم و ریه فرد سیگاری

 ریه سالم قرمز رنگ است. پس از سیگار کشیدن برای چندین سال، مواد شیمیایی سیگار در ریه ها رسوب کرده و آن را به رنگ سیاه در می آورند. ریه های انسان به عنوان یک فیلتر عمل کرده و از بدن در برابر مواد شیمیایی مضر محافظت می کنند. به جای ورود مواد شیمیایی به مسیرهای هوایی، ریه های شما آنها را جذب می کنند. این مواد شیمیایی می توانند موجب بروز سرطان در ریه شوند.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

تحقیق دود سیگار و سیاه شدن شش ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا