پایه هفتمتحقیقات دانش آموزیفعالیت

راههای کاهش آلودگی شهرهای بزرگ و صنعتی

درباره راههای کاهش آلودگی شهرهای بزرگ و صنعتی، چه پیشنهادهایی دارید؟ درگروه خود در مورد آنها گفت وگو، و نتیجه را به کلاس گزارش کنید.

فعالیت صفحه ۱۲۶ علوم هفتم

 با افزایش جمعیت شهری و بالا رفتن آلاینده‌های زیست محیطی اغلب کشورهای صنعتی و پرجمعیت دنیا با مشکل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند. از نیمه دوم قرن بیستم، آلودگی هوا به ویژه در کلانن شهرها به یکی از دغدغه‌های اصلی دولتمردان در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان تبدیل شده است.
همچنین درحالی که دانشمندان آثار زیانبار آلودگی هوا را بر گیاهان، حیوانات و زندگی انسانها مطالعه می‌کنند، قانون‌گذاران قوانینی را برای کنترل کاهش آلاینده‌ها تصویب نموده و آموزگاران در مدارس و استادان در دانشگاهها آثار آلودگی هوا را برای نسل جوان تشریح می‌کنند.
آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است. طبق آمار، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در جهان در معرض آلودگی هوا قرار دارند و سالانه ۳ میلیون نفر در دنیا جان خود را به دلیل عوارض مستقیم یا غیرمستقیم آلودگی هوا از دست می‌دهند. صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده، خطری است که از هر پنج نفر ۳ نفر با آن روبرو است.
آلودگی هوا ممکن است طبیعی (مانند فعالیت آتش‌فشان‌ها) و یا مصنوعی باشد. آلودگی‌های مصنوعی عمدتا ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و کارخانه‌ها هستند. صنایع و حمل و نقل دو منبع اصلی تولید ذرات معلق آلاینده هوا به شمار می‌آیند. ذرات ریز معلق از طریق دوده‌های ناشی از دیزل، گرد و غبار ساخت و ساز یا از طریق دود ماشین‌ها وارد هوا می‌شوند.
برای سنجش کیفیت هوا از معیاری به نام ضریب کیفیت هوا (AQI) استفاده می‌شود که بر حسب شدت آلودگی از صفر تا ۵٠٠ درجه‌بندی می شود.نکته مهمی که اغلب شهرهای آلوده با ان روبرو هستند AQI بالاتر از ١٠٠ است که نشان دهنده هوای ناسالم است. هوای ناسالم علائمی مثل سنگینی قفسه سینه، سوزش چشم یا سرفه درا بهمراه خواهد داشت.
راه‌های مقابله با آلودگی هوا:

▪ کاهش آلودگی از مبدا: ساخت و طراحی وسایل نقلیه موتوری که از حداقل سوخت استفاده کنند.
▪ تبدیل سوخت خودروها به CNG در مقابل بنزین و نیز کاهش واردات بنزین.
▪ ارایه برنامه‌های آموزشی در رابطه با کاهش مصرف سوخت از طرق مختلف مانند آموزش تعمیر و نگهداری خودروها، الگوهای رانندگی و عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت خودرو.
▪ استفاده از رسانه های همگانی (رادیو، تلویزیون، مطبوعات و… ) و فعالیت های سازمان یافته برای آموزش و افزایش دانش در باره تهدیدهای آلوده کننده های هوا.
▪ استفاده از وسایط نقلیه همگانی ، دوچرخه یا پیاده طی کردن.
▪ خارج کردن صنایع آلاینده از محدوده شهری.
▪ از رده خارج کردن خودروهای قدیمی و فرسوده با حفظ حقوق صاحبان آن ها.
▪ استفاده از انرژی های تجدید پذیر از جمله انرژی خورشید ،باد، انرژی گرمایی اقیانوس ها ،انرژی امواج آب و انرژی جذر و مد اقیانوس ها، بیوگاز.
▪ درختان و گیاهان ریه زمین هستند و یک ضرورت اساسی برای بهداشت زیستی این سیاره، پس قطع هر درخت تاثیر جهانی برجای خواهد گذاشت.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

راههای کاهش آلودگی شهرهای بزرگ و صنعتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا