اطلاعات جمع آوری کنیدپایه هفتم

اطلاعات جمع آوری کنید پوست به عنوان اندام دفعی

اطلاعات جمع آوری کنید علوم هفتم فصل ۱۵

به جز کلیه و شش از پوست نیز به عنوان اندام دفعی نام می برند. در این مورد اطلاعاتی را جمع آوری، و گزارش آن را در کلاس ارائه کنید.

 پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است. بخش‌های دیگر این دستگاه مو، ناخن و غشاء مخاطی هستند.بدن شما باید به نحوی از مواد زائد خلاص شود. برخی از این ضایعات می توانند از طریق پوست دفع شوند. اوره، آب، اسید اوریک و آمونیاک از جمله این مواد دفعی توسط بدن هستند. این خاصیت پوست کمک می کند تا بدن از شر چیزهایی که ممکن است باعث بیماری شما شوند خلاص شود. پس یکی از وظایف پوست باز کردن دروازه بیرونی بدن است.

 الف- عرق کردن:

در شرایط عادی در یک شخص سالم میزان عرق کردن حدود ۱۰۰ میلی لیتر در روز است. لازم به تذکر است که میزان عرق برحسب شرایط محیطی و فعالیت های بدنی می تواند تا چند لیتر افزایش یابد که در این شرایط تنها جبران آب از دست رفته کافی نیست و باید متناسب با شدت عرق کردن، مواد محلولی را که از دست رفته اند (به خصوص یون های سدیم و کلر) را نیز جبران کرد.

ب- دفع غیر محسوس از طریق پوست:

یک فرد بالغ روزانه به طور متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر به طور نامحسوس، از طریق پوست از دست می دهد که تابع شرایط محیطی و یا فردی نیست. این رقم از رقم تعریق محسوس جداست و حتی در افرادی که به طور ارثی غدد عرق ندارند نیز دفع می شود. پوست بدن با توجه به ترکیب و ساختمان مخصوصی که دارد (لایه شاخی پر از کلسترول پوست) از انتشار آب به خارج جلوگیری می کند و چنانچه به هر دلیلی، به عنوان مثال در سوختگی های وسیع، پوست آسیب ببیند دفع آب از این طریق به شدت افزایش می یابد و می تواند تا ده برابر افزایش یابد و به سه تا پنج لیتر در روز برسد که بایستی جبران شود. بنابراین لازم است به کسانی که دچار سوختگی شده اند مقادیر زیادی مایع، معمولاً از راه داخل وریدی داد تا این دفع مایع متعادل شود.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

اطلاعات جمع آوری کنید پوست به عنوان اندام دفعی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن