پایه هفتمگفت و گو کنید

گفت و گو کنید صفحه ۱۲۷ علوم هفتم فصل ۱۵

گفت وگو کنید صفحه ۱۲۷ علوم هفتم فصل ۱۵

با توجه به شکل زیر، خون، هریک از گازهای تنفسی را از کجا به کجا منتقل میکند؟در مورد پاسخ خود با گروه گفتوگوکنید.

اکسیژن از کیسه های هوایی موجود در شش ها وارد خون شده و به سلول ها می رسد و کربن دی اکسید آزاد شده در سلول ها توسط خون به کیسه های هوایی موجود در شش ها می رسد و از انجا به محیط منتقل می شود .

توضیحات اضافی برای گفت و گو در کلاس 

در هنگام دم ترکیبی از گازهای نیتروژن، اکسیژن و کربن‌دی‌اکسید وارد کیسه‌های هوایی می‌شود. اکسیژن هوا با کربن‌دی‌اکسید موجود در خون مبادله می‌شود. بنابراین هوای بازدمی ترکیب متفاوتی با هوای دمی دارد. این هوا اکسیژن کمی دارد در عوض دی اکسید کربن آن زیاد است و حاوی بخار آب نیز می‌باشد.

برای پی بردن به نحوه انتقال گازهای تنفسی ابتدا باید با ساختار کیسه های هوایی ریه آشنا باشیم. درون آلوئول ها تعداد فراوانی سلول های سنگفرشی وجود دارد که تنها به وسیله یک غشای پایه نازک از بافت پوششی سنگفرشی مویرگ های خونی جدا شده اند. این ساختار مسیر انتقال گازهای تنفسی را هموار می سازد.

کیسه هوایی یا آلوئول تنفسی انتهایی‌ترین بخش نای و بخشی از پارانشیم شش است . کیسه هوایی در واقع محل اصلی مبادله گازهای هوای تنفسی با گازهای خون است و تنها در پستانداران وجود دارد.

انتقال اکسیژن در خون:
اکسیژن کیسه های هوایی به راحتی طبق فرایند انتشار از سلول های سنگفرشی، غشای پایه مشترک و بافت سنگفرشی مویرگ گذشته و وارد خون می شوند. اکنون سیاهرگ ششی حاوی خون روشن اکسیژن دار را به قلب می برد. در خون ۹۷ درصد اکسیژن ورودی به گلبول های قرمز متصل می شود.

انتقال دی اکسید کربن در خون:
در بدن انسان سلول ها با تنفس درون سلولی دی اکسید کربن تولید می کنند. زمانی که غلظت دی اکسید کربن بالا رود، از طریق انتشار از فضای بین سلولی وارد خون می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا