تحقیقات متن درسکار و فناوری هفتم

تحقیق اختراع و نوآوری

چرا نوآوری؟

جهان به سرعت در حال تغییر است . سازمان های چابک تر ، از سازمان هایی که فاقد خلاقیت بوده و از توانایی ایجاد نوآوری برخوردار نیستند پیشی گرفته و آن ها را از بازار رقابت خارج می سازند.در حال حاضر در سطح ملی، بین المللی و جهانی، نوآوری به عنوان کلید رشد اقتصادی می باشد.از این رو،در افزایش آگاهی سیاستگذاران، فعالیت های نوآوری که پیشران های توسعه اقتصادی و اجتماعی هستند، تغییرات زیادی ایجاد شده است.برای پیشبرد نوآوری مشوق ها به صورت کلان و در سطح کلی هستند و سازمان ها را به سمت بخش های نوآوری های فنی و سازمان های دانش بنیان سوق می دهند.

اما در طی سا ل های اخیر، بازشناسی وسیع و گسترده ای در اهمیت نوآوری و افزایش علاقه برای نوآوری دربخش صنعت و بخش خدمات دیده می شود.از سوی دیگر، آگاهی های وسیعی در وآوری های منطقه محور و جامعه محور پدیدار شده است که بعنوان ابزار قدرتمندی در رقابت اجتماعی و اقتصادی محسوب می گردند.

اگر چه تعریف فناوری محور نوآوری در ادبیات نوآوری رواج بسیاری پیدا کرده است. ولی امروزه تفکر سنتی که در آن نوآوری بر اساس مطالعات(تئوری تکنولوژی گرا) و تعامل سازمان ها و دیگر بازیگران به وجود می آید، با تئوری شبکه اجتماعی در زمینه نوآوری که در آن دانش نقش اساسی در تشویق نوآوری ایفا می کند، تعویض شده است. نوآوری، مفهومی کلیدی است که امروزه از آن به عنوان محور دستاوردهای تجارت در قرن بیست و یکم یاد می شود.

نوآوری چیست؟

نخستین بار شومپیتر در سال ١٩٣۴ مفهوم نوآوری را تعریف کرد. او نوآوری را با توسعه اقتصادی مرتبط دانست و آن را به عنوان ترکیب جدیدی از منابع مولد ثروت، معرفی کرد. از آن زمان به بعد در مدت چهل سال اخیر، مفهوم نوآوری دستخوش تغییرات فراوانی شده است.

امروزه مفهوم نوآوری بر مبنای موارد زیر تعریف می شود:

 • یک فرایند حل مشکل
 • یک فرایند تعاملی در روابط سازمان ها با بازیگران مختلف
 • یک فرایند یادگیری متنوع. این یادگیری ممکن است از موضوعات گوناگونی ناشی شود، یادگیری به وسیله استفاده، یادگیری با انجام دادن و یا یادگیری حین تسهیم
  فرایندی که شامل مبادله دانش صریح و ضمنی است.
 • فرایند متقابل یادگیری و مبادله که در آن استقلال بازیگران، یک سیستم ابتکاری و یا قالب نوآوری را ایجاد می کند

برای نوآوری تعاریف زیادی وجود دارد:

 • نوآوری عبارت است از توانایی مدیریت خلاق بر دانش به نحوی که بتواند پاسخگوی تقاضای بازار و سایر نیازهای اجتماعی باشد.
 • نوآوری ایده، روش یا موضوعی است که از نظر فرد جدید تلقی شود(برداشت و یا تازگی ذهنی ایده است که واکنش فرد رادر مقابل آن تعیین می کند).
 • فعالیت های نوآوری، تمامی گام های تجاری، مالی، سازمانی، فناوری و علمی که به صورت عملی تمایل به اجرای نوآوری دارد را در بر می گیرد.
 • نوآوری فرآیند تبدیل ایده خلاق به محصولات، خدمات و روش های جدید عملیات است.
 • نوآوری یعنی ایجاد، توسعه و به کارگیری محصول با هدف ارتقای کارآیی و بهره وری یا افزایش تاثیر و مزیت های رقابتی آن.
 • نوآوری عبارت است از عمل معرفی چیزی جدید و جایگزینی روش های جدید (خود ارزیابی به جای روش های ارزیابی سنتی) است.

تفاوت نوآوری، خلاقیت و اختراع

 • نوآوری را فرآیند اخذ ایده خلاق و تبدیل آن به محصول، خدمات و روش های جدید عملیات دانسته اند.
 • بنابر این، خلاقیت را باید فعالیتی ذهنی دانست که منجر به پدید آمدن ایده های جدید و بدیع می شود، ولی نوآوری تبدیل خلاقیت به نتیجه (سود) است.
 • اختراع نیز به معنای خلق یک مفهوم یا فناوری بدیع خواهد بود، اما نوآوری فرآیند کاربست ابداعات و فناوری های جدید برای خلق محصول، فرآیند یا نظام جدید یا بهبود یافته است.
 • تکنولوژی نشانه خلاقیت انسان است. مدیریت تکنولوژی مستلزم تلاش مستمر در راه خلق تکنولوژی، عرضه محصولات و ارائه خدمات جدید و بازاریابی موفق آنهاست.

خلاقیت

اختراع:
هنگامی که موضوع خلاقیت در تغییر تکنولوژی مطرح می شود، اغلب دو واژه “اختراع” و “نوآوری” مطرح می شوند. که بسیار به هم مرتبط می باشند. تکنولوژی می تواند یک محصول، یک فرآیند و یا یک سیستم باشد “اختراع” به معنی ایده یا ساخت تکنولوژی جدید است. این که در گذشته، شناخته شده نبوده است. موتور ترانزیستور و ماشین زیراکس نمونه ای از اختراعات مهم هستند. یک ماده ترکیبی، یک محصول تولیدی جدید و یک فرآیند جدید از جمله اختراعات هستند.

نوآوری (حلقه گمشده):
خلق محصول، خدمات یا فرآیندی جدید در هر سازمان را نوآوری می نامند. نوآوری به مفهوم ارائه محصول ، خدمات یا فرآیند جدید به بازار است، خواه از طریق کاربری جدید یا تجاری کردن آن باشد. نوآوری ضرورتا در کل جهان جدید نیست، بلکه ایده ای است که برای اولین بار در سازمان استفاده می شود.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

تحقیق اختراع و نوآوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا