تحقیقات دانش آموزی

تحقیق زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)

تحقیق زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)

حضـرت فاطمه علیها السـلام دریای ژرف حقیقت ، مظهر بی بدیل جامعیت ، کتاب جاودانه کمال و فضـیلت ، سینه سینای اسرارقرآن و عترت، تجلیگـاه عرش، نشـان دانش و حکمت ، نمونه کامـل انسـانیت  ، نماد حیا و عفت ، و الگوی همیشه جاویـد بانوان عالم خلقت است. اوشخصیتی بی همتاست که کران تا کران وجود مبارکش لبریز  از ایمان و یقین و اقیانوس قلب نازنینش سرشار از نور، بینش ، حکمت و معرفت است.

زاد روز حضرت فاطمه
حضرت صدّیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام در روز بیستم جمادی الثانی جهان را به نور وجودش روشن نمود. البته در سال تولّد آن بانوی بزرگوار اختلاف است؛ عالمان و محدثان شیعه به پیروی از پیشوایان معصوم علیهم السلام، سال پنجم بعثت، و برخی سال دوّم بعثت را برگزیده اند! گروهی از محدثان و مورخان اهل سنت نیز تولد آن بانو را پس از بعثت نقل نموده اند.

 وراثت
در زندگی سراسر افتخار پدر و مادر آن بانوی بزرگوار تأمل شود تا برخی از ابعاد عظمت و شکوه شخصیّت آن حضرت روشن گردد.به دلیل گستردگی بحث، تنها به این نکته اکتفا می کنیم که در عالم هستی، از نظر وراثت، بانویی با حضرت فاطمه زهرا علیها السلام برابر نبوده و نخواهد بود.پدر بزرگوارش عصاره عالم خلقت، برترین، پاک ترین، با شرافت ترین مخلوق آفریدگار جهان، خاتم پیامبران و سالار رسولان و برگزیده انسان ها حضرت محمّد صلی الله علیه وآله است؛ همان انسان کامل و برتری که خداوند تمام موجودات را به یُمن وجود شریف او آفرید و به وسیله آن حضرت انسان ها را هدایت و رستگار نمود.مادر بزرگوارش حضرت خدیجه کبرا علیها السلام است، وی بانویی بی نظیر و مهربان، سمبل فداکاری، مقاومت و شکیبایی و مظهر کمالات انسانی است. بدون شک زندگی سراسر افتخار این بانوی بزرگ و امتیازات و ارزش های والای او می تواند برای همگان به ویژه برای بانوان مسلمان آموزنده باشد.

اشاره
فاطمه از واژه «فطم»، به معنای بریدن و جدا کردن چیزی از دیگری، برگرفته شده است. گفته می شود: «فَطَمَ الْمُرْضِعُ الرَّضِیعَ؛ مادر بچه اش را از شیر باز داشت و جدا نمود.» «فطم» هم به معنی لازم آمده است و هم متعدی.قبلاً زنان متعددی به این نام مفتخر شده بودند،  امّا خداوند سبحان بنا بر ادله ای، که در روایات بدان ها اشاره شده است، صدّیقه طاهره علیها السلام را به این نام نیکو برگزید .

اسامی دیگر حضرت فاطمه 

فاطمه ، صدّیقه ، طاهره ، زکیه ، راضیه ، مرضیه ، محدّثه ، زهرا ، بتول ، حوراء إنسیّه ، اُمّ ابیها ، اُمّ العلوم ، اُمّ الفضائل

ازدواج حضرت فاطمه

سال ها یکی پس از دیگری می گذشت، در حالی که از نظر رشد و نموّ هر ماهش بلکه هر روزش بسان سال هایی برای دیگران بود. هم از رشد و کمال جسمی برخوردار می شد و هم از نظر روحی و معنوی مشمول عنایات و موهبت های الهی قرار می گرفت. همین امتیازات فراوان، او را از هر بانویی برتر و سرافرازتر می ساخت؛ به طوری که هنوز نُه بهار از عمر خویش را پشت سر نگذاشته بود که اشراف قریش و بزرگ مردان مهاجر و انصار به طمع افتاده، نزد پیامبر به خواستگاری او شتافتند؛ ولی آن حضرت از همه آنان عذرخواهی کرده، فرمودند: در این باره منتظر فرمان خدا خواهم بود.

طبق روایتی، پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: علی جان! واقعیت این است که پیش از شما بسیاری به خواستگاری دخترم فاطمه آمده اند و من تقاضای آنان را با او در میان نهاده ام، اما آثار ناخورسندی و عدم موافقت را در سیمای او دیده ام.آن گاه پیامبر صلی الله علیه وآله نزد دختر فرزانه اش آمد، تقاضای امیرالمؤمنین علیه السلام را بازگو نمود و گفتار خویش را چنین آغاز کرد: علی، فرزند ابوطالب، از کسانی است که فضیلت و مقامش در اسلام بر ما روشن است. من از خدا خواسته بودم که تو را به عقد بهترین آفریده خود درآورد. اکنون او به خواستگاری تو آمده است، در این باره چه می فرمایی؟ حضرت زهرا علیها السلام با سکوت و چهره گشاده خود ابراز خشنودی کرد.

فرزندان حضرت فاطمه
حسن مجتبی ، حسین بن علی ، زینب، ام کلثوم بنت علی ، محسن بن علی

 فضایل حضرت فاطمه

حضرت فاطمه علیها السلام برترین بانوی عصرها، الگوی برجسته نسل ها، چشمه سار دانش و بینش، گنجینه معرفت و آگاهی، یادگار رسول گرامی و مام پیشوایان نور، بانویی است که تشعشع فضیلت، شهامت، صداقت، قداست و همه خوبی ها و نیکی ها و ارزش های والا در وجودش جلوه گر است و آیینه تمام نمای پدر بزرگوارش حضرت محمد صلی الله علیه وآله و شوهر گرامی اش حضرت علی علیه السلام به شمار می آید.

تاریخ شهادت حضرت فاطمه

یکی دیگر از مظلومیت های فاطمه زهرا علیها السلام پنهان بودن روز شهادت اوست. مورخان و حدیث شناسان، در تاریخ شهادت و نیز در سال های عمر پر افتخارش آرایی گوناگون دارند، ولی دو دیدگاه مقبولِ عالمان شیعه است:

* نخست آن که؛ فاصله بین شهادت پیامبر صلی الله علیه وآله و غروب خورشید جهان افروز حضرت فاطمه علیها السلام ۷۵ روز بوده است.

حدیث شناس مشهور شیعه ثقه الاسلام کلینی، می فرماید: حضرت فاطمه علیها السلام پس از پدر بزرگوارش ۷۵ روز زنده بود و عمر شریفش هنگام شهادت ۱۸ سال و ۷۵ روز بود و در ادامه از ششمین امام نور، حضرت صادق علیه السلام، روایت می کند که حضرت فاطمه علیها السلام پس از پدر بزرگوارش رسول خدا صلی الله علیه وآله ۷۵ روز زندگی کرد.

* دوم آن که این مدت ۹۵ روز بوده است. طبری از امام صادق علیه السلام روایت می کند که فرمودند:

«… حضرت فاطمه علیها السلام روز سه شنبه سوم جمادی الثانیِ سال یازدهم هجری از دنیا رفت. علت وفاتش این بود که قنفذ، غلام عمر، به دستور او با غلاف شمشیر به آن حضرت زد که فرزندش حضرت محسن سقط شد. همین امر موجب بیماری شدیداو گردید. و آنگاه که بستری شد به هیچکس از  افرادی که به او ستم روا داشتند، اجازه
نداد به عیادتش بروند…»

تحقیق زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)

قبری ناشناخته
حضرت فاطمه علیها السلام از افراد سست عنصر و بیدادگران، سخت ناخشنود و خشمگین بود و برای آگاهی عصرها و نسل ها می خواست مظلومیت خود را در تاریخ به ثبت برساند، بر این اساس، اجازه نداد آنان در مراسم نماز و تشییع و خاک سپاری اش حضور یابند و مزارش شناخته شود. به همین دلیل، قبر مطهرش از آن روز تا کنون برای مسلمانان ناشناخته است. آنچه در این باره ابراز می شود، حدس و گمانی بیش نیست. به علاوه، صاحب خانه به خانه آگاه تر است و اهل بیت علیهم السلام مدام پافشاری داشتند که قبر دختر فرزانه پیامبر صلی الله علیه وآله مخفی است و همچنان باید پنهان بماند تا سند مظلومیت آن بانو تلقّی شود

منبع :

منبع نوشته های فوق خلاصه برداری از کتاب مام فضیلت ها نوشته عباس اسماعیلی یزدی می باشد .

 

 

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

تحقیق زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن