تحقیقات دانش آموزی

تحقیق زندگی حضرت علی (ع)

ولایت امام علی (ع)

بنا بر نوشته مورخین ولادت على علیه السلام در روز جمعه ۱۳ رجب در سال سى ام عام الفیل در درون کعبه یعنى خانه خدا به وقوع پیوست، پدر آن حضرت ابوطالب فرزند عبد المطلب بن هاشم و مادرش هم فاطمه دختر اسـد بـن هاشـم بود بنا بر این على علیه السلام از هر دو طرف هاشمى نسب است . پیش از آن حضرت احدى در خانه کعبه ولادت نیافت مگر خود او و این فضیلتى است که خداى تعـالى بـه على علیه السلام اختصاص داده تا مردم مرتبه بلند او را بشناسند و از او تجلیل و تکریم نمایند .

القاب امام علی (ع)

در بعضى روایات آمده است که فاطمه بنت اسد پس از وضع حمل (پیش از اینکه بوسیله نداى غیبـى نـام او على گذاشته شود ) نام کودک را حیدر نهاده بود . چون نام آن حضرت على گذاشته شد نام حیدر جزو سایر القاب بر او اطلاق گردید و از القاب مشهورش حیـدر و اسد االله و مرتضى و امیر المؤمنین و اخو رسول االله بوده و کنیه آن حضرت ابو الحسن و ابوتراب است .

تربیت اولیه حضرت علی (ع)

ابوطالب پدر على علیه السلام در میان قریش بسیار بزرگ و محترم بود،او در تربیت فرزندان خود دقـت وافـى نموده و آنها را با تقوى و با فضیلت بار می آورد و از کودکى فنون سوارى و کشتى و تیر اندازى را برسـم عـرب به آنها تعلیم میداد . چون نبى گرامى در خانه عموى خود ابوطالب بزرگ شد بپاس احترام و به منظور تشکر و قدردانى از فداکاریهاى عموى خود در صدد بود که بنا بع وظیفه حق شناسى کمک و مسـاعدتى به عمـوى مهربـان خـود نموده باشد .اتفاقا در آنموقع که على علیه السلام وارد ششمین سال زندگانى خود شده بود قحطى عظیمى در مکـه پدیـدار شد و چون ابوطالب مرد عیالمند بوده و اداره هزینه یک خانواده پر جمعیت در سال قحطى خالى از اشکال نبود لذا پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم على علیه السلام را که دوران کودکى را گذرانیده و در سن شش سالگى بود جهت تکفل معاش از پدرش ابوطالب گرفته و بدین بهانه او را تحت تربیت و قیمومت خود قرار داد و بهمان ترتیب که پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم در پناه عم خـود ابوطالـب و زوجـه وى فاطمـه زنـدگى میکرد پیغمبر و زوجه اش خدیجه نیز براى على علیه السلام بمنزله پدر و مادر مهربانى بودند .على علیه السلام سایه صفت دنبال پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم میرفت و تحت تربیت و تأدیب مسـتقیم آن حضرت قرار میگرفت و در تمام شئون پیرو عقاید و عادات او بود بطوریکه در انـدک مـدتى تمـام حرکـات و سکنات و اخلاق و عادات او را فرا گرفت . على علیه السلام تا سن هشت سالگى تحت کفالت پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم بـود و آنگـاه بـه منـزل پدرش مراجعت نمود . ایام طفولیت على علیه السلام تا سن ده سالگى (بعثت پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم ) در پنـاه و حمایت آنحضرت برگز ار گردید و همین تعلیم و تربیت مقدماتى موجب شد که على علیه السلام پیش از همـه دعوت پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم را پذیرفت و تا پایان عمـر آمـاده جانبـازى و فـداکارى در راه حـق و حقیقت گردید .

ازدواج با فاطمه زهرا

نخستین همسر امام علی(ع)، فاطمه زهرا(س)، دختر پیامبر(ص) بود.پیش از علی(ع) افرادی مانند ابوبکر و عمر بن خطاب و عبدالرحمن بن عوف، ازدواج با فاطمه را از پیامبر درخواست کرده بودند، اما پیامبر(ص) خود را در این باره تابع دستور خداوند دانست و به آنان پاسخ منفی داد. برخی منابع، ازدواج علی(ع) و فاطمه(س) را اول ذی الحجه سال دوم هجری،برخی آن را در ماه شوال و گروهی ۲۱ محرم دانسته‌اند. امام علی و فاطمه، پنج فرزند داشته‌اند؛ حسن، حسین، زینب و ام کلثوم و محسن که پیش از تولد سقط شد.

على علیه السلام هنگام بعثت

رسول خدا صلى االله علیه و آله و سلم فرزندان عبد المطلب را در خانه ابوطالب گرد آورد و تعداد آنها در حدود چهل نفر بود  و بعد آن ها را به دین اسلام دعوت کرد . هنگامیکه نبى اکرم در آن مجلس ایراد خطابه میکرد على علیه السلام بپا خاست و لب به اظهار شهادتین گشود و گفت :اشهد ان لا اله الا االله و انک عبده و رسوله دعوتت را اجابت میکنم و از جـان و دل به یاریـت بـر میخیزم . پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم فرمود یا على بنشین و تا سه مرتبه حرف خود را تکرار فرمود ولى در هر سه بار جوابگوى این دعوت کس دیگرى جز على علیه السلام نبود آنگاه پیغمبر بدان جماعت فرمود این در میـان شما برادر و وصیى و خلیفه من است.

نقش على علیه السلام در هجرت

چون قریش از انتشار دین اسلام در مدینه و پیشرفت سریع آن در شهر مزبور و همچنین از مهاجرت عدهاى از مسلمین بدانجا آگاه شدند بیم آنرا داشتند که دین اسلام در آن شهر قوت بگیرد و بعدا اسباب مزاحمت آنـان را فراهم آورد بنا بر این براى از بین بردن هر گونه خطرات احتمالى که آینده آنها را تهدید میکرد تصمیم گرفتند کار را با پیغمبر صلى االله علیه و آله یکسره کنند و براى همیشه از جانب وى ایمن و آسوده باشند . خداوند متعال پیغمبر را از این تصمیم قریش آگاه گردانید و اجازه داد که شبانه ازمکه بسوى مدینـه هجـرت نماید . اما تدبیرى لازم بود تا کفار قریش از هجرت پیغمبر صلى االله علیه و آله و سلم با خبر نباشند و خانه و بستر او بدون صاحب نماند،حالا چه کسى است که بعوض پ یغمبر در آن رختخـواب بخوابـد و خـود را طعمـه شمشـیر مهاجمین قریش سازد؟ اینجا است که قهرمان این حادثه خود نمائى میکند و ذکر این مقدمات براى معرفـى نـام نـامى او اسـت ایـن قهرمان شیر دل فقط و فقط على علیه السلام بود که چشم روزگار نظیرش را در گذشته ندیـده و تـا ابـد هـم نخواهد دید .

دوران حکومت حضرت علی علیه السلام

علی(ع) در ذیحجه سال ۳۵ هجری (در ۵۸ سالگی) و پس از قتل عثمان به خلافت رسید. تمام صحابه مدینه با او بیعت کردند.تنها گروهی از نزدیکان عثمان و برخی یاران پیامبر(ص) که از آنها با نام «قاعدین» (وانشستگان) یاد می‌شود، از بیعت سر باز زدند. امام علی(ع) در اولین خطبه‌اش دو روز پس از خلافت خواستار برگردانده‌شدن اموال به ناحق تصرف‌شده عثمان شد و بر تقسیم عادلانه بیت‌المال تأکید کرد.

حضور علی علیه السلام در نبرد

امام علی(ع) در تمام نبدرهای صدر اسلام، نقش مؤثری داشت و در همه نبردها جز غزوه تبوک همراه پیامبر(ص) جنگید. وی به عنوان دومین شخصیت نظامی پس از حضرت محمد(ص) ایفای نقش کرده است. اسامی نبرد های که علی (ع) در انها حضور داشته است : جنگ بدر ، جنگ احد ، جنگ خندق (احزاب)،جنگ خیبر ، فتح مکه ، جنگ حنین ، جنگ جمل (ناکثین) ،جنگ صفین (قاسطین) ، جنگ نهروان (مارقین) .

غدیر خم

پیامبر(ص) در سال ۱۰ قمری. برای انجام فریضه و تعلیم مراسم حج به مکه سفر کرد. پس از پایان این حج که حجه الوداع نامیده شده است، پیامبر(ص) در حالی که گروهی انبوه او را بدرقه می‌کردند به سمت مدینه آمد. در ۱۸ ذی‌الحجه وقتی کاروان به مکانی به نام غدیر خم در نزدیکی جحفه رسید، به پیامبر(ص) وحی شد تا ولایت علی بن ابی طالب(ع) را به مردم ابلاغ کند. بنابراین وی فرمان داد همه از حرکت باز ایستند تا بازماندگان نیز فرارسند.

سپس پیامبر(ص) فرمان الهی را ابلاغ کرد(آیه تبلیغ):بعد از نزول این آیه، پیامبر(ص) به مردم گفت:
ألَستُ أولی بالمؤمنین مِن أنفُسِهم؟ قالوا بلی، قال: مَن کُنتُ مولاه فهذا علیّ مولاه، اللهمّ والِ مَن والاه و عادِ مَن عاداه و انصُر مَن نصرَه و اخذُل مَن خذلَه (ترجمه: آیا من به مؤمنین از خودشان اولی به تصرف نیستم؟ مردم عرض کردند: بلی، فرمود: هر که من مولای او هستم این علی مولای اوست، خدایا دوست او را دوست بدار و دشمنش را دشمن بدار؛ هر که او را یاری کند کمکش کن و هر که او را واگذارد خوار و زبونش بدار.)

شهادت حضرت علی علیه السلام

فراریان خوارج،مکه را مرکز عملیات خود قرار داده بودند و سه تن از آنان باسامى عبد الرحمن بن ملجم و برک بن عبد االله و عمرو بن بکر در یکى از شبها گرد هم آمده واز گذشته مسلمین صحبت میکردند،در ضمن گفتگو باین نتیجه رسیدند که باعث این همه خونریزى و برادر کشى،معاویه و عمرو عاص و على علیه السلام میباشند ، این سه نفر با هم پیمان بستند  که هر یک از آنها داوطلب کشتن یکى از این سه نفـر باشـد عبـد الرحمن بن ملجم متعهد ق تل على علیه السلام شد . شب نوزدهم ماه رمضان را که شب قدر بوده و مـردم در مسـاجد تـا صـبح بیدار میمانند براى این منظور انتخاب کردند . على علیه السلام رو بسوى مسجد نهاد و به پشت بام رفت و اذان صبح را اعلام فرمود و بعد داخل مسجد شد و خفتگان را بیدار نمود و سپس بمحراب رفت و بنماز نافله صبح ایستاد و چون بسجده رفت عبد الـرحمن بـن ملجم با شمشیر زهر آلود در حالیکه فریاد میزد الله الحکم لا لک یا على ضربتى بسر مبـارک آنحضـرت فـرود و فرق مبارکش را تا پیشانى شکافت و ابن ملجم و همراهانش فورا بگریختند . خون از سر مبارک على علیه السلام جارى شد و محاسن شریفش را رنگین نمود . همهمه و هیاهو در مسجد بر پا شد ،حسنین باتفاق بنى هاشم على علیه السلام را در گلیم گذاشته و بخانه بردند فورا دنبال طبیب فرستادند،طبیب بالاى سر آنحضرت حاضر شد و چون زخم را مشاهده کرد بمعاینه و آزمـایش پرداخـت ولى با کمال تأسف اظهار نمود که این زخم قابل علاج نیست زیرا شمشیر زهر آلود بوده و بمغز صدمه رسانیده و امید بهبودى نمیرود .على علیه السلام پس از ضربت خوردن در سحرگاه شب ۱۹ رمضان تا اواخر شب ۲۱ در خانه بسترى بود و در این مدت علاوه بر خانواده آنحضرت بعضى از اصحابشنیز جهت عیادت بحضور وى مشرف میشدند و در آخرین ساعات زندگى او از کلمات گهر بارش بهره مند میگشتند .هنگام شهادت سن شریف على علیه السلام ۶۳ سال و مـدت امـامتش نزدیـک سـى سـال و دوران خلافـت ظاهریش نیز در حدود پنج سال بود.

 آرامگاه حضرت علی علیه السلام

حضرت علی (ع) را در نزدیکی شهر کوفه دفن کردند اما مزارش از ترس نبش قبر و بی‌حرمتی به آن پنهان نگه داشته شدو در زمان هارون‌الرشید، خلیفهٔ عباسی، در سال ۷۹۱ میلادی در فاصلهٔ چند کیلومتری از کوفه محل مزارش مشخص و آرامگاهی در آنجا ساخته شد. پس از آن این منطقه تبدیل به شهر نجف شد.

 آرامگاه حضرت علی علیه السلام

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

تحقیق زندگی حضرت علی (ع)

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن