کاوشگری ششم

کاوشگری علوم ششم – بیماری غیرواگیر

کاوشگری صفحه ۹۹ علوم ششم

با راهنمایی معلم خود به صورت گروهی، فهرستی از چند بیماری غیرواگیر و علت آنها تهیه کنید و در کلاس گزارش دهید.

در بیماری های غیرواگیر به جای یک علت مشخص ، عوامل خطر  حضور دارند . عوامل خطر شامل عوامل شناخته شده اجتماعی، محیطی و رفتاری هستند که خطر یا احتمال ابتلا به یک بیماری یا آسیب را افزایش می دهند. اکثر عوامل خطر اصلی در بیماری های غیرواگیر شناخته شده اند و حذف یا کنترل آن ها می تواند مانع از بروز بیش از ۸۰ درصد بیمار یهای قلبی، سکته مغزی و دیابت و نیز ۴۰ درصد سرطان ها شود.

  • بیماری های قلبی عروقی

داشتن قلب سالم برای حیات انسان یک ضرورت است، .بیماری های قلبی عروقی به سن یا جنس خاصی اختصاص ندا رد و همه افراد در هر سن و جنسی ممکن است در معرض ابتلا به این بیماری ها باشند. با این حال، می توان با انجام اقدامات مؤثر و به موقع، خطر ابتلاء یا عوارض حاصل از آن ها را کاهش داد.

علت بیماری های قلبی عروقی

افرادی که مصرف دخانیات دارند . افرادی که اضافه وزن و چاقی دارند . افرادی که مبتلا به فشارخون بالا و دیابت هستند . افرادی که تحت فشارهای روانی (استرس) هستند. افراد با فعالیت بدنی ناکافی و تغذیه نامناسب .

  • بیماری دیابت

دیابت بیماری مزمنی به حساب می‌آید و زمانی اتفاق می‌افتد که پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند یا نمی‌تواند انسولین تولیدی را به درستی مصرف کند. افزایش سطح قند خون تاثیر شایع دیابت‌های غیرکنترل به حساب می‌آید و با گذشت زمان به آسیب‌های جدی به بسیاری از بخش‌های بدن به خصوص رگ‌های خونی و عصب منجر می‌شود.

علت بیماری دیابت

 عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی ، فشار خون و میزان چربی خون  از عوامل اثر گذار در بیماری دیابت هستند .

  • بیماری سرطان

سرطان به مجموعهٔ بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که از تکثیر مهارنشدهٔ سلول‌ها پدید می‌آیند.سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها جدا می‌افتند.

علت بیماری سرطان

علت دقیق این پدیده همچنان نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی یا مواردی که موجب اختلال در فعالیت سلول‌ها می‌شوند در هسته سلول اشکال وارد کنند. از جملهٔ این موارد می‌توان از مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه‌هایی مانند نور آفتاب نام برد

  • بیماری اضافه وزن و چاقی

اضافه وزن و چاقی به انباشت افراطی و غیرمعمول چربی عنوان می‌شود که ممکن است سلامت فرد را به خطر اندازد. اضافه وزن و چاقی پنجمین علت مرگ و میر در جهان شناخته و اخیرا از سوی سازمان جهانی بهداشت در فهرست بیماری‌های مزمن گنجانده شده است.

علت اضافه وزن و چاقی

از جمله دلایل ریشه‌ای چاقی و اضافه وزن عدم تعادل انرژی بین کالری مصرفی و کالری سوزانده شده‌ است. همچنین افزایش دریافت غذاهای مملو از کالری که حاوی مقدار قابل توجهی چربی هستند و افزایش بی‌تحرکی از جمله دیگر دلایل شیوع این بیماری است. علاوه بر این، افزایش شاخص توده بدنی اصلی‌ترین فاکتور خطرزا برای بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلبی – عروقی، اختلالات اسکلتی – عضلانی و برخی سرطان‌هاست.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

کاوشگری علوم ششم – بیماری غیرواگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا