پایه هفتمگفت و گو کنید

گفت وگو کنید علوم هفتم صفحه ۱۲۵

گفت وگو کنید علوم هفتم صفحه ۱۲۵ فصل ۱۵

الف) به نظر شما هوا هنگام عبور از مجاری تنفسی چه تغییری می کند؟

هوا گرم ، مرطوب و پاک یعنی گرد و غبار آن گرفته می شود و سپس وارد شش ها می شود .

هوا از طریق بینی یا دهان وارد شده، از طریق نای (لوله هوا) به طرف برونشها (راههای هوایی تحتانی) و برونشیول ها (راههای هوایی کوچکتر) در ریه ها می رود. برونشیول ها به کیسه هایی به نام آلوئول ختم می شوند که در اطراف آنها رگهای خونی قرار دارد. اینجا اکسیژن وارد خون و دی اکسید کربن وارد ریه ها می شود تا به خارج دمیده شود.

تنفس توسط دیافراگم (یک عضله) و عضلات بین دنده ای انجام می شود. دستگاه تنفسی شامل حلق (گلو)، حنجره و اپی گلوت نیز هست. لوزه ها و آدنوئیدهای واقع در حلق به مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. حنجره، حاوی طناب های صوتی است که برای تولید صدا به لرزش در می آیند. اپی گلوت در طول بلع، نای را می بندد تا غذا وارد ریه ها نشود

ب) شما میتوانید از طریق بینی و دهان نفس بکشید. برخی عادت دارند، بیشتر از طریق دهان نفس بکشند. به نظر شما این کار چه ضرری برای بدن دارد؟

در داخل بینی مویرگ ها و موهای ریزی برای گرم و مرطوب کردن و پاک کردن هوای دم وجود دارد که در دهان نیست بنابراین هوای الوده از طریق دهان وارد شش ها شده و موجب بیماری می شود .بینی مانند یک فیلتر فعالیت می کند و از ذرات کوچک هوا از جمله گرده جلوگیری می کند. تنفس از طریق بینی باعث می شود هوای سرد بیرون زمانی وارد بینی می شود، گرم شود و سپس وارد ریه شود. 

 عوارض تنفس دهانی : خشکی دهان و لب‌ها، تغییر شرایط میکروبی دهان، افزایش خطر پوسیدگی دندان ‌ها، التهاب لثه، ایجاد بوی بد در دهان و تاثیرات منفی بر روی شکل فک، زبان و صورت از عوارض مهم تنفس دهانی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن