پایه ششمگفت و گو کنید ششم

گفت و گو کنید علوم ششم صفحه ۱۰۳ 

گفت و گو کنید علوم ششم صفحه ۱۰۳ 

چرا وسایل ارتباط شخصی با گذشت زمان تغییر کرده است؟ پیش بینی کنید در آینده وسایل ارتباط شخصی چگونه خواهد بود؟

از گذشته تا به حال ارتباطات همواره به عنوان یکی از موضوعات بسیار مهم برای بشر محسوب می شده است و به ارتباط درون فردی، میان فردی، گروهی و جمعی تقسیم می شود.انسان اعصار گذشته، در زمان هایی دور، از ارتباطات چهره به چهره و رو در رو استفاده کرده و از طریق طبل و دود پیام هایش را برای دیگران ارسال می کرده است. انسان با سعی و تالش برای برقراری ارتباط بیشتر با اطراف خود، در طولانی مدت به زبان شفاهی دست یافت و از آن برای برقراری ارتباط بهتر و مؤثرتر استفاده کرد. بشر وارد کهکشان شفاهی شد که از دور دست تاریخ آغاز و تا سال ۱۴۵۰ میلادی ادامه داشت. در حدود ۳۸۰ سال در این کهکشان باقی ماند.

در این عصر، بیشتر از حس بینایی استفاده می شد و عالوه بر محتوا، به رسانه یا وسیله انتقال پیام توجه گردید. در نیمه دوم قرن پانزدهم صنعت چاپ، به سرعت پیشرفت کرد، نوشته های خبری افزایش یافت و تکمیل شیوه چاپ با حروف متحرک سربی، در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم میالدی، در انتشار اندیشه های نو و پیشرفت علوم و فنون، تاثیر بسیار داشت. با اختراع، پیشرفت و تکمیل صنعت و ایجاد شرایط فنی، مکانی، زمانی و مالی مساعد در زمینه تهیه و تکثیر نوشته ها و پیام های مکتوب، تحول بزرگی در ارتباطات غیر مستقیم آغاز شد و برای اشاعه معلومات و اطالعات و افکار انسانی و پیشرفت فرهنگ و تمدن بشری امکانات وسیعی پدید آمد.

بدین ترتیب، مطبوعات یکی از محصولات مهم و رایج جامعه صنعتی شد که از آغاز قرن هفدهم، پیشرفت سریع خود را آغاز کرد و در نیمه دوم قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم، ویژگی های یک صنعت بزرگ را به خود گرفت. امکان انتشار آن فراهم شد، البته این انتشار، به صورت ادواری نبوده است.

با افزایش جمعیت و پراکندگی آنان در سطح کره خاکی نیاز به اطالعات و تبادل آن بیشتر گردید. انسان که برای ارسال پیام های خود، زمانیاز دوندگان مقاوم، اسب های تندرو و کبوتران نامه بر استفاده می کرد و زمانی دیگر، از مطبوعات و روزنامه ها، اما نتوانست نیاز اصلی اش را که تبادل سریع اطالعات بود، بر طرف سازد؛ او به وسیله ای نیاز داشت
تا پیام های خود را سریع تر منتقل کند. اختراع برق و سپس پیدایش تلگراف درسال ۱۸۳۲ توسط ساموئل مورس انگلیسی موجب شد، انسان بتواند برای نخستین بار اطالعات را با سرعت باال و از طریق رمزهای ساده به مسافت های طوالنی انتقال دهد.

اما اختراع تلفن در سال ۱۸۷۶ توسط الکساندر گراهام بل و توماس واتسون آمریکایی، تحول بزرگی بود، زیرا عالوه بر غلبه بر زمان و مکان، این امکان شد که صدای انسان دیگری را که کیلومترها از آنان فاصله داشت بشنود. اختراع تلفن انسان را قادر ساخت که از طریق سیم با افرادی فرسنگ ها دورتر از خود گفت و گو کند؛ هر چند تلفن در باال رفتن سرعت ارتباطات تاثیر به سزایی داشت اما به دلیل استفاده از سیم، محدودیت در ارتباط همچنان وجود داشت و وسیله ای مورد نیاز بود، تا بدون سیم و با سرعت نور، اطالعات را در فضا انتقال دهد و از موانع بگذرد، و رادیو این امکان را برای همگان میسر کرد.

تلویزیون نیزپس از جنگ جهانی دوم و توسعه آن در سال ۱۹۷۳ و فراگیر شدنش، به یک رسانه همگانی تبدیل شد. این وسیله جدید که می توانست پیام مشابهی را برای میلیون ها نفر به طور همزمان پخش کند، موجب همگون سازی مخاطبان و ایجاد مخاطبان یکسان شد و اغلب توسط دولت ها اداره می شد.

هر چند که با رونق روز افزون تلویزیون، رادیو محوریت خود را از دست داد، ولی گستردگی و انعطاف پذیری آن بیشتر شد. در حال حاضر، برنامه های رادیو و تلویزیون به صورت شبانه روزی شده است و اخبار را پیوسته پخش می کنند. از طرفی وجود روزنامه ها در اینترنت، دسترسی به اطالعات را سریع تر می کند. در دوره جدید، یا در عصر اطالعات، دیگر پیام واحد مورد استفاده نیست، زیرا در این دوره، به علت ناهمگن بودن افراد، به پیام های متنوع تری نیاز است. در سال ۱۹۵۷ روس ها با استفاده از اندیشه پوپوف در بیرون از کره زمین، ارتباط را میسر ساختند و نخستین قمر مصنوعی با ماهواره، با نام “اسپوتنیک” ، به مدار زمین فرستاده شد. حال انسان برای حفظ اطالعات، باید وسیله ای را در اختیار داشته باشد تا اطالعات به دست آمده را انباشته کند. با ورود کامپیوتر به زندگی بشر و ایجاد شبکه اینترنت، تحولی عظیم در زندگی بشر رخ داد و انقالبی عظیم با نام انقالب اطالعات رخ داد.

پیش بینی کنید در آینده وسایل ارتباط شخصی چگونه خواهد بود؟

در آینده وسایل ارتباط شخصی کوچک تر شده و در آنی از زمان پیام ها را منتقل می کنند . دیگر فاصله یا اتلاف وقت معنی پیدا نخواهد کرد . شاید در آینده دیگر لمس کردن ابزار از بین رفته باشد و شما می توانید با چشم خود ابزار را برای ارتباط پیام بکار بگیرید . شاید لباس هایی طراحی شود ((گجت ها )) که با سیم هایی به مغز ما متصل باشند و بتواند مغز ما را خوانده و با شخصی که به آن فکر میکنیم ارتباط برقرار کنیم .  هر چه هست مهمترین ویژگی ارتباط در آینده صرف وقت و ابزار می باشد . باید دید که چگونه دانشمندان می توانند این ابزار ها را طراحی و بکار بگیرند .

 

 

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

گفت و گو کنید علوم ششم صفحه ۱۰۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا