تحقیقات دانش آموزی

تحقیق بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه

تولد و مرگ گوساله شبیه سازی شده بنیانا

بُنْیانا اولین گوساله تاگ سازی شده در ایران است. تاگ سازی فرایند ساختن کپی کاملاً همسان از چیزی است. تولد این گوساله که بنیانا به مفهوم بنیادین و پایه‌ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله همانندسازی شده در خاورمیانه محسوب می‌شود، تولید گوساله بنیانا در ساعت ۱۵:۳۰ روز شنبه ۲۰تیر۸۸ و پس از گذراندن ۲۷۰ روز کامل حاملگی با انجام عمل سزارین در مجتمع دامپروری نصر در پژوهشکده نصر اصفهان تحقق یافت. این گوساله چندروز بعد از بدنیا آمدن به دلایل عفونتی که مشخص نیست چگونه ایجاد شده بود تلف شد

تولد بنیانا به دنبال یک رشته تحقیقات دامنه دار از سال ۱۳۸۲ و حصول موفقیت های چشمگیر در تولید انواع حیوانات مزرعه ای حاصل از آی وی اف، همتاسازی و مهندسی ژنتیک بوده که منجر به تولد گوسفند شبیه سازی شده رویانا و بز شبیه سازی شده حنا شده است.تولد این گوساله که “بنیانا” به مفهوم بنیادین و پایه ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه محسوب می شود که کشورمان را در جایگاه معدود کشورهای صاحب توانمندی در شبیه سازی انواع حیوانات مزرعه ای (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.

این موفقیت حاصل تلاش بی وقفه محققان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و انجام حدود ۵۰ آزمایش مقدماتی، ۲۰۰ آزمایش اصلی، تولید بیش از ۲۰۰۰ جنین شبیه سازی شده و انتقال ۳۰۰ جنین به ۱۰۰ گاو گیرنده در طول مدت دو سال تحقیق بوده است.

تاکنون کشورهایی مانند نیوزلند، انگلیس، آمریکا ، ایتالیا ، گونه های جانوری در حال انقراض خود را به کمک تکنولوژی شبیه سازی احیا کرده اند . موفقیت های اخیر در زمینه جنین شناسی کشور از یک سو نشان از رشد بی سابقه دانش در کشور ایران  هم تراز با کشورهای پیشرفته دارد و از سوی دیگر نشانه تحول ویژه در ارتباط صنایع تولیدی دامی و مراکز تحقیقاتی است.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

تحقیق بنیانا اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن