گفت و گو کنید

حل یک مسئله به روش علمی و مراحل آن

درباره حل یک مسئله به روش علمی گفت‌ وگو کنید و مراحل آن را بنویسید.

گفت و گو کنید علوم هفتم صفحه ۴

درباره حل یک مسئله به روش علمی گفت‌ وگو کنید و مراحل آن را بنویسید.

روش علمی در حقیقت همان روندی است که در جریان یک تحقیق علمی روی می‌دهد. محققان و دانشمندان برای حل علمی مسائل و یافتن پاسخ برای پرسش‌های خود روش علمی را بکار می‌برند. روش علمی روشی منطقی و استقرائی است که مانند پله‌های نردبان از چند مرحله‌ی پشت سر هم تشکیل شده است. برای به کارگیری روش علمی در حل مسائلی که با آنها رو به رو میشویم، باید از مهارت کافی برخوردار باشیم. مهارت های یادگیری در علوم در واقع کارهایی هستند که دانشمندان هنگام مطالعه و تحقیق انجام میدهند. مراحل زیر چگونگی حل مسئله به روش علمی می باشد که دانشمندان آن را ضروری دانسته و انجام می دهند .

– مشخص کردن مسئله

همان طور که می‌دانید ، یکی از ویژگیهای بارز یک محقق و دانشمند، شناخت مسئله ، بررسی آن و رسیدن به یک واقعیت علمی است . در این مرحله ، تمام ابعاد مسئله تعیین و به فراگیرندگان تفهیم می‌شود . فرایند مشخص کردن مسئله شما را تشویق می‌کند تا مسئله‌ای را که برای حل آن تلاش می‌کنید، با جزئیات کامل تعریف کنید و بفهمید. حل مسئله فرایندی است برای کشف توالی و ترتیب صحیح راههایی که به یک هدف یا یک راه‌حل منتهی می‌شود . 

– جمع آوری اطلاعات براساس ساخت فرضیه

یک سلسله اطلاعات زمینه‌ای جمع آوری می‌گردد و فرضیه براساس آن‌ها حدس زده می‌شود . یعنی اینکه ما اطلاعاتی را که با استفاده از حواس در یافت کردیم ، یادداشت کنیم . برای این که بتوانید جواب‌هایی برای سؤالات پیدا کنید . باید از مطالعه‌ی کتاب و گفتگو با دوستان ، به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید ، زیرا ارائه‌ی یک فرض ، به پیش دانسته‌هایی نیاز دارد . یادآوری می‌کنیم که حدس و گمان و فرض ، بر یک رشته اطلاعات مبتنی است و بدون داشتن ذهنیت قبلی نمی‌توان به این اقدام دست زد .

– فرضیه سازی

 در این مرحله به مسئله و سوالی که برایمان پیش آمده پاسخ و یا پاسخهای احتمالی می دهیم . براساس نظریات و عقیده‌ی شخصی افراد ، حدس و گمان اولیه ساخته و فرضیه معرفی می‌گردد . طبیعی است که ممکن است اکثر فرضیه‌ها نادرست باشد . اما لذت روش حل مسئله در این است که با تحقیق و بررسی علمی ، به درستی یا نادرستی فرضیه‌ها پی ببریم . بعضی‌ها گمان می‌برند که ثابت کردن درستی فرضیه کار ارزشمندی است و اگر فرضیه‌ای ثابت نشود ، کاری انجام نشده و تحقیق شکست خورده است . در حالی که چنین نیست و فرایند فرضیه سازی و نحوه‌ی بررسی و کنترل آن بسیار مهم است و هر نتیجه‌ای اعم از مثبت یا منفی ، از اعتبار علمی فعالیت نمی‌کاهد .

– آزمایش فرضیه ها

با انجام آزمایش ، فرضیه ما پذیرفته یا رد می شود . منظور از بررسی فرضیه این است که متغیرهای اعلام شده در فرضیه‌ها را در محیط‌ های گوناگون آزمایش کنند . روش‌های تحقیق و بررسی برای یکایک فرضیه‌ها پیش بینی می‌شود . شما از طریق چند روش ، فرضیه‌ها را مورد آزمایش قرار میدهید ، نتایج را ثبت می‌کنند و در طی اجرای راه حل‌های متفاوت ،‌ درستی یا نادرستی فرضیه ها را مشخص می‌کنند .

–  نتیجه گیری ، تعمیم و کاربرد

پس از این که اطمینان حاصل شد که نتیجه‌ی اجرای روش‌ها قابل دفاع است ، آنها را در حکم فرضیه‌های قابل قبول ، تأیید و برای تعمیم کاربرد و استفاده‌ی دیگران معرفی می‌کنند . منظور از تعمیم و کاربرد آن است که با انجام دادن آزمایش‌های مشابه ، به درستی فرضیه پی ببریم و بتوانیم آن را به همه‌ی موقعیت‌های مشابه تعمیم دهیم . وقتی فرضیه ی ما با انجام چند آزمایش به اثبات رسید ، فرضیه ی ما تبدیل به نظریه علمی می شود.

دانلود فایل مقاله در قالب ورد word

حل یک مسئله به روش علمی و مراحل آن

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن