پایه دهمدروس مشترك فنی و حرفه ایدسته‌بندی نشدهفیزیک دهم فنی و حرفه ای

آیا یک عدد به تنهایی معنی میدهد؟

به نظر شما منظور هنرجو از 100 چیست؟ آیا یک عدد به تنهایی معنی میدهد؟

به نظر شما منظور هنرجو از ۱۰۰ چیست؟ آیا یک عدد به تنهایی معنی میدهد؟ به ویژه هنگامی که این عدد بیانگر طول یک الوار باشد ؟!

شُماره یا عَدَد یکی از مفاهیم پایهٔ ریاضیات است. در آغاز شماره برای شمارش و اندازه‌گیری به کار می‌رفت ولی پس‌ها ریاضی‌دانان مفهوم آن را پیش بردند و مفهوم شماره صفر، عدد منفی، عدد موهومی و عدد مختلط را نوآوری کردند.  هرگاه از کسى بپرسیم عدد ۱۰۰ چیست ‏یا علامت ۱۰۰ چه مصداقى دارد، معمولا در پاسخ مى‏شنویم که «خوب، یک چیزى است‏». اگر در دنبال سخن خود بگوییم که گزاره «عدد صد ، یک چیزى است.» تعریف به ‏شمار نمى ‏آید زیرا در یک سوى آن علامت معرفه [کسره اضافه واژه عدد در فارسى] و در سوى دیگر آن علامت نکره [واژه صد در جلو «چیز» و «ى‏» پس از آن] وجود دارد، یا بگوییم که این گزاره فقط عدد صد را در رده اشیاء قرار مى‏دهد

پرسشهایى از این قبیل حتى گریبان ریاضى‏دانان را نیز مى‏گیرد که همگى یا غالب آنان هیچ پاسخ کافى براى آن در چنته ندارند. با این‏ همه، آیا شرم‏ آور نیست که علم ما درباره نخستین و پرسابقه‏ ترین موضوع هاى خود تا این اندازه مبهم باشد، آن هم موضوعى که ظاهرا تا این اندازه ساده است؟ ما در اینجا برای شما کمیت های عددی فیزیک را شرح میدهیم تا مفهوم را به خوبی درک کنید .

کمیت را می‌توان با یک عدد نشان داد و برای تعیین این مقدار نیاز به یکای آن کمیت داریم. دانشمندان برای آن که رقم های حاصل از اندازه گیری مختلف یک کمیت با هم یکی باشند، در نشست بین الملی توافق کرده‌اند که برای هر کمیت،یکای معینی تعریف کنند. مجموعه یکاهای مورد توافق بین الملی را به اختصار دستگاه بین الملی یکاها یا یکاهای (SI) می‌نامند.

کمیتهای اصلی عبارتند از: ۱- جرم (بر حسب کیلوگرم) ۲- طول (برحسب متر ) ۳- زمان (بر حسب ثانیه) ۴- دما (بر حسب کلوین) ۵- شدت جریان الکتریکی (بر حسب آمپر) ۶- شدت نور (بر حسب کاندلا) ۷- مقدار ماده (بر حسب مول) . 

آیا یک عدد به تنهایی معنی میدهد؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن