پایه نهمعلوم تجربی نهم

فعالیت علوم نهم فصل ۱۵ صفحه ۱۶۴

فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را کاهش میدهند

فعالیت علوم نهم فصل ۱۵ صفحه ۱۶۴

با مراجعه به منابع معتبر گزارشی مبنی بر فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را کاهش میدهند، تهیه کنید و به صورت تصویری ارائه دهید.

۱- شهرسازی : مسائل و مشکلات زیست محیطی امروزه به یکی از مسائل اصلی شهرها تبدیل شده است. چرا که شهرها حاصل تسلط انسانها بر محیط زیست هستند و حضور و توسعه انسانی در محیط زیست چهره آنها را تغییر داده است و به فضاهای مناسب برای زندگی شهری تبدیل کرده است. افزایش جمعیت و از طرفی رشد و افزایش کارخانه ها که میزان بالایی از مصارف آب شهری را دارند موجب از بین رفتن منابع آبی در شهرها شده است. گسترش شهرها به ویژه کلان شهرها موجب افزایش قیمتها می شود به همین دلیل تعدادی از جمعیت به حواشی شهرها مهاجرت می کنند تا بتوانند با درآمد اندکی که دارند راحت تر زندگی کنند. افزایش حاشیه نشینی مترادف با از بین رفتن اراضی کشاورزی و منابع طبیعی برای تأمین محل زندگی افراد است که نوبه خود به نابودی بیشتر محیط زیست می انجامد.افزایش شهر نشینی همراه با افزایش زباله های تولید شده توسط مردم است. در صورتی که مدیریت مناسب و اصولی برای این زباله وجود نداشته باشد می توانند آسیب جدی و جبران ناپذیر به محیط زیست وارد کنند.فعالیت علوم نهم فصل ۱۵ صفحه ۱۶۴

شهرسازی

۲- جاده سازی : توسعه شبکه حمل و نقل و تعداد رو به افزایش وسایل نقلیه در جاده­ ها، تهدیدی برای زیستگاه حیات ­وحش و پرندگان در سراسر جهان است. در کشورهای پیشرفته، هیچ‌گاه فضای سبز را برای ساخت جاده ویران نمی‌کنند آن‌گونه که ما نامهربانانه می‌کنیم و جنگل را ویران و خاک را فرسایش‌شونده نمی‎سازند که ما می‌سازیم و بازمانده زیستگاه جانوران بی‌پناه را از آنان نمی‌گیرند که ما می‌گیریم.گلستان و جنگل‌های آن بهترین نماد از نابودی جنگل به بهانه جاده‌سازی است. جاده‌سازی‌ای که باعث نابودی ٨۰۰۰ هکتار جنگل و مرگ ٣٢۰۰ جانور در جاده گلستان شد و هنوز هم اجرایی نشده است. این فقط جنگل‌ها نیستند که توسط جاده‌ها از بین می‌روند. کوه‌ها نیز از این بلای انسانی در امان نیستند.

جاده سازی تخریب محیط زیست

۳- سد سازی : در چند دهه اخیر پروژه های سدسازی موجب تخریب فراوان اکوسیستم طبیعی و به طور غیرمستقیم اکوسیستم کشاورزی کشور شده. انجام عملیات سدسازی موجب کم شدن آب رودخانه ها و در بعضی مناطق خشک شدن رودخانه های کشور شده و در ساخت این سدها هیچ گونه توجهی به رودخانه ها که از منابع اصلی آب شیرین بوده و تنظیم کننده اکوسیستم تثبیت شده محیط خود هستند، نشده است . به علت خشک شدن کناره های رودخانه و از بین رفتن گیاهان آن، تغذیه حشراتی مانند زنبور عسل و همچنین حشراتی که در مبارزه بیولوژیکی بسیار ارزشمند هستند، دچار مشکل خواهد شد. آب در مسیر رودخانه موجب تغذیه منابع زیرزمینی می شود که در اثر افت آب در مسیر رودخانه بعد از محل ساخت سد و در بعضی اوقات خشک شدن رودخانه منابع زیرزمینی نیز دچار افت و بی آبی می شوند.

سد سازی و تخریب محیط زیست

۴- جنگل زدایی : افزایش جمعیت ، صنعتی سازی و نیاز به زمین برای توسعه‌ی شهرها باعث شده است انسان‌ها خود خواهانه به قطع درختان و جنگل زدایی بپردازند. درختان نه تنها زیستگاه جمعیت زیادی از حیوانات هستند بلکه همچنین قسمت مهمی از چرخه‌ی آب به شمار می‌روند. ریشه‌ی گیاهان خاک را در کنار هم حفظ می‌کنند و مانع فرسایش خاک می‌شوند. پوشش جنگلی در ۱۱۰۰۰ سال گذشته نصف شده است. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ سالانه ۱۶ میلیون هکتار از جنگل‌ها نابوده شده‌اند. جنگل زدایی با چنین سرعتی تبدیل به مسئله‌ای نگران کننده در سرتاسر جهان شده است. تنوع زیستی نقش بسیار مهمی در حفظ حیات بر روی زمین دارد.

تنوع زیستی

تحقیق کاهش تنوع زیستی ( قابل ویرایش )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا