علوم تجربی نهم

گفت و گو کنید علوم نهم گونه های بیگانه

گفت و گو کنید علوم نهم فصل 15 صفحه 164

گفت و گو کنید علوم نهم فصل ۱۵ صفحه ۱۶۴

گاه بعضی گونه های تازه وارد، با رشد سریع و استفاده بیشتر از منابع، مانع از رشد گونه های دیگر و در نتیجه سبب کاهش تنوع زیستی میشوند . به نظر شما استفاده از گونه های بیگانه، یعنی گونه هایی که به طور طبیعی در یک منطقه نبوده اند، برای توسعه فضای سبز چه زیانهایی ممکن است در برداشته باشد و چه چیزهایی را برای این کار باید در نظر گرفت؟

تمام گونه‌های غیربومی زیان‌بار نیستند. گاهی گونه‌های غیربومی به خوبی جذب اکوسیستم شده و موقعیتی مثل گونه‌های بومی پیدا می‌کنند. ممکن است برخی از گونه‌ها حتی مفید هم باشند . از طرف دیگر تعیین دقیق مفید بودن یا مضر بودن گونه نیز مورد بحث است.

تهدید محیط زیست طبیعی توسط گونه های غیر بومی شاید یکی از جدی ترین تهدیداتی باشد که در کمین اکوسیستم های طبیعی نشسته است. گونه تازه ‌وارد اگر در برابر گونه‌ های بومی بر سر غذا، ‌نور، مکان فیزیکی و آب رقابت کرده و آن ها را شکست دهد، به گونه مهاجم تبدیل می‌ شود.

گونه مهاجم به موجود زنده‌ای گفته می‌شود که از پیش در یک زادبوم حضور نداشته و با معرفی شدن به آن زادبوم باعث بر هم خوردن نظم طبیعی آن و ایجاد خسارت‌های اقتصادی، محیط زیستی یا بوم‌شناختی می‌شود. گونه مهاجم به دلیل آنکه تعلقی به زادبوم معرفی شده به آن ندارد می‌تواند گونه‌های رقیب را کنار بزند و مانع از رشد و زایش دیگر گونه‌هایی شود که به صورت طبیعی در آن منطقه زندگی می کرده‌اند. گفت و گو کنید علوم نهم گونه های بیگانه

بنابر نظر کارشناسان چند دهه طول خواهد کشید تا اثر واقعی گونه های غیر بومی نمایان بسیاری از گیاهان و حیوانات و ارگانیسم های سراسر جهان فقط در محیط طبیعی خود یافت می شوند و وارد کردن گونه های غیربومی به اکوسیستم آن ها می تواند خطرهای بسیاری را برای محیط زیست به همراه داشته باشد. شود اما آن زمان برای از بین بردن اثرات منفی دیر خواهد بود. گفت و گو کنید علوم نهم گونه های بیگانه

در ایران نیز گونه‌های مهاجم تاثیرات آشکاری را از خود برجا گذاشته‌اند. گونه‌های مهاجم همان علف‌های هرز کشاورزی خطرناکی هستند که نه‌تنها می‌توانند با نابودی محصولات کشاورزی در ظرف یک سال، ده‌ها میلیارد تومان به کشاورزان ضرر بزنند بلکه علاوه بر آن هزینه‌های کلان دیگری را هم به دلیل کنترل و مهار علف‌های هرز اضافی از طریق مصرف علف‌کش‌ها به کشاورزان تحمیل می‌کنند. طبق داده‌های آماری اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آی‌یو‌سی‌ان)، بیش از نیمی از کل انقراض‌های جانوری اخیر در سرتاسر جهان یا به طور کلی و یا تا حدودی با تاثیرات گونه‌های مهاجم در ارتباط بوده است.

تحقیق گونه های بیگانه با فرمت ورد ( قابل ویرایش )

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن