پایه نهمدسته‌بندی نشدهعلوم تجربی نهم

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

جمع آوری اطلاعات علوم نهم فصل نهم صفحه 100

درباره انواع چرخ دنده ها و کارکرد آنها اطلاعاتی را به همراه تصویر جمع آوری کنید و آن را به کلاس گزارش دهید.

چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال توان دَوَرانی از یک محور به محور دیگر که طی آن، مقدار گشتاور یا سرعت دَوَرانی یا جهت چرخش یا راستای محوری می‌تواند تغییر کند.

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

چرخ دنده ساده
این نوع از چرخ دنده ها از متداول ترین نوع چرخ دنده ها هستند که استفاده بسیار زیادی در ساخت گیربکس ها دارند. چرخ دنده های ساده به دلیل سادگی فرایند تولید، نسبت به سایر چرخ دنده ها قیمت پایین تری دارند. این چرخ دنده ها برای انتقال قدرت و تبدیل گشتاور مناسب می باشند و در انواع صنایع سبک و سنگین کاربرد دارند. 

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

چرخ دنده مارپیچ
مکانیزم چرخ دنده های مارپیچ همانند چرخ دنده های ساده است و به نوعی ارتقا یافته ی چرخ دنده های ساده هستند. از نظر کارکرد، این نوع از چرخ دنده ها عملکرد بهتری نسبت به چرخ دنده های ساده دارند. دلیل برتری چرخ دنده های مارپیچ به ساده این است که در این نوع، به دلیل شکل هندسی دنده ها، همزمان تعداد بیشتری از دنده ها با هم در تماس هستند و این موضوع باعث عملکرد بهتر و افزایش طول عمر آنها می شود. همچنین از مزایای چرخ دنده های مارپیچ نسبت به نوع ساده آن ها می توان به ایجاد سر و صدای کمتر هنگام کارکرد اشاره کرد. اما ناگفته نماند که هزینه ی تولید چرخ دنده های مارپیچ از چرخ دنده های ساده به مراتب بیشتر است.

چرخ دنده های حلزونی
مهمترین کاربرد چرخ دنده های حلزونی ضمن افزایش گشتاور، ایجاد زاویه ۹۰ درجه بین شفت ورودی و شفت خروجی است که در بسیاری از وسایل و دستگاه های گوناگون کاربرد دارد که از جمله این کاربرد ها می توان به گیربکس آسانسور اشاره کرد.

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

چرخ دنده های شانه ای
چرخ دنده های شانه ای از پرکاربرد ترین نوع چرخ دنده ها هستند که بر خلاف سایر چرخ دنده ها، وظیفه ی انتقال حرکت چرخشی را ندارند، بلکه وظیفه اصلی آن ها تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی است و از مهمترین اجزا در سیستم های حرکت خطی به شمار می روند. یکی از کاربرد های مهم چرخ دنده های شانه ای، در جعبه فرمان خودرو ها است که وظیفه ی تبدیل حرکت چرخشی فرمان به حرکت خطی برای تغییر جهت چرخ ها را دارد.

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

چرخ دنده های جناغی
شکل ظاهری چرخ دنده های جناقی مانند دو چرخ دنده ی مارپیچ چسبیده به هم است. این چرخ دنده ها به دلیل ساختارشان کاربرد کمتری نسبت به سایر چرخ دنده ها دارند. دلیل استفاده از چرخ دنده های جناغی این است که چرخ دنده ها هنگام چرخش، حرکت عرضی نداشته باشند و از روی یکدیگر منحرف نشوند. دلیل کمتر بودن کاربرد این نوع از چرخ دنده ها نسبت به سایر چرخ دنده ها، این است که در اکثر گیربکس ها، شفت ها از دو طرف به خوبی مهار شده اند و امکان حرکت عرضی ندارند بنابر این لزومی برای استفاده از این نوع چرخ دنده ها وجود ندارد .

انواع چرخ دنده ها و کارکرد

 تحقیق درباره انواع چرخ دنده ها و کارکرد ( قابل ویرایش )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا