پایه نهمعلوم تجربی نهم

حیات در عطارد و مشتری

به نظر شما ، آیا امكان حیات در عطارد و مشتری، وجود دارد؟ چرا؟

فکر کنید فصل دهم علوم نهم صفحه ۱۰۹

به نظر شما ، آیا امکان حیات در عطارد و مشتری ، وجود دارد؟ چرا؟

حیات در عطارد

عطارد سیاره بی نهایت ها ست. در مناطقی که رو به خورشید قرار دارد دما به ۷۰۰ کلوین (۹۷۳ درجه سانتی گراد) می رسد و مناطقی که پشت به اندازه اعماق فضا سرد است. عطارد سه شرط لازم برای زندگی انسان را دارد. اکسیژن، آب (به صورت بخار آب در جو و یخ در قطب ها) و متان. اگر جو عطارد چنین موادی را دارد پس چرا دانشمندان معتقدند که حیات روی این سیاره امکان پذیر نیست؟
به چند دلیل: اول آنکه اکسیژن موجود در جو عطارد کمتر از آن است که برای حیات مناسب باشد. دومین دلیل دمای زیاد سیاره است و سوم آنکه وجود آب به صورت بخار است و نه مایع.

حیات در قمر های مشتری

سال ۱۶۱۰ میلادی گالیله چهار قمر بزرگ سیاره مشتری را کشف کرد. این قمر ها که عبارتند از گانیمد، کالیستو، اورپا و آیا به قمر های گالیله ای معروفند. بررسی شرایط حیات در قمر های مشتری نشان داده است که این چهار بیشتر از اقمار دیگر دارای این شرایط هستند. دانشمندان اعتقاد دارند قمر های گالیله ای دارای اقیانوس های بزرگ از مایع یخ زده هستند. دانشمندان برای مدت ها فکر می کردند این اقمار، کره های یخی مرده ای هستند، اما به تازگی مجموعه ای از فعالیت های زمین شناسی در این اقمار کشف کرده اند.
در قمر اروپا میدان جاذبه مشتری باعث جزر و مد های داخلی می شود. انرژی تولید شده در اثر این جزر و مد‌ها آب را گرم کرده و آن را به حالت مایع نگه می‌دارد، در عمق دریا های قمر اروپا بیست جریان گرمایی وجود دارد. این دریا ها غنی از مولکول هایی است که پایه تولید هیدروکربور ها هستند و اجزای اولیه تشکیل دهنده جاندارانند.
گانیمد، بزرگترین قمر منظومه شمسی، تنها قمری است که به دلیل وجود هسته فلزی مایع، میدان مغناطیسی ویژه دارد. همچنین دارای یک اتمسفر رقیق از اکسیژن بوده و در میدان دو لایه یخ زیر زمینی (که کاوشگر گالیله آنها را در سال ۱۹۹۵ کشف کرد) یک دریاچه بزرگ نمکی به عمق ۲۰۰ کیلومتر وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا