پایه نهمعلوم تجربی نهم

نقش قرقره ها در زندگی

جمع آوری اطلاعات علوم نهم فصل نهم صفحه 99

درباره نقش قرقره ها در زندگی اطلاعاتی را به همراه تصویر، جمع آوری کنید و آن را در کلاس گزارش دهید.

نقش قرقره‌ها در زندگی کاهش نیروی اولیه برای بلند کردن، کشیدن یا بالا بردن اجسام است. اجزای قرقره شامل یک چرخ شیاردار و ریسمان می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، از قرقره‌ها اجسام بسیار سنگین را با صرف انرژی کمتری جا به جا می کند.

انواع قرقره ها

قرقره ثابت یکی از انواع قرقره ی ساده ،قرقره ی ثابت است.قرقره از جایی آویزان است و در آن طناب به قرقره ای وصل شده است در این حالت طناب از روی قرقره می گذرد .اگر طناب همگن باشد،کشش طناب در تمام طول آن یکسان خواهد بود.اگر کشش در یک طرف قرقره با طرف دیگرش متفاوت باشد، قرقره شروع به چرخش می کند تا کشش طناب ها در طرفین برابر شود. در حالت کلی قرقره ثابت فقط جهت نیرو راتغییر می دهد

قرقره متحرک یکی دیگر ازانواع قرقره های ساده ، قرقره متحرک است.درست است که به کمک قرقره‌ها جسم را با نیروی کمتری بالا می‌برید، اما باید طناب را بیشتر از حالتی که جسم را مستقیما بالا می‌برید، بکشید. هر بار که طناب را ۳ متر با دست بکشید، جسم فقط ۱٫۵ متر بالا می‌آید. توجیه این مساله چنین است که اگر جسم ۱٫۵ متر بالا بیاید، هر دو طرف طناب که جسم را نگه داشته‌اند نیز ۱٫۵ متر کوتاه می‌شوند. بنابراین، باید ۳ متر طناب کشیده باشید. یعنی، جسم با نیرویی برابر نصف وزن آن بالا کشیده می شود. وزن جسمی که بالا کشیده می‌شود را نیروی مقاوم و فاصله‌ای که جسم بالا می‌رود را بازوی مقاوم می‌نامند. نیرویی که به کار می‌برید، نیروی محرک و مسافتی که این نیرو در آن اعمال می‌شود بازوی محرک نام دارد. بازوی محرک همواره برابر است با حاصلضرب بازوی مقاوم در تعداد طنابها

قرقره مرکب هدف از به کار بردن دستگاه‌ها کاهش نیروی محرک است. می‌توان دستگاه قرقره‌ها را طوری باهم ترکیب کرد که نیروی محرک بازهم کمتر شود. اگر قرقره متحرکی که وزنه‌ای به آن بسته شده را از طریق طنابی به یک قرقره ثابت سوار کنیم. نیروی مقاوم به جای دو طناب، میان سه طناب تقسیم می‌شود. در این حالت بازوی محرک سه برابر بازوی مقاوم می‌باشد. با استفاده از قرقره‌های بیشتر، بازهم می‌توان نیروی محرک را کمتر کرد.

نقش قرقره ها در زندگی

چاه آب در بسیاری از مناطقی که هیچ آبی وجود ندارد، مردم از چاه استفاده می‌کنند. قرقره در قسمت بالایی چاه قرار دارد و برای بالا و پایین کشیدن سطل آب به کار گرفته می‌شود. برای انداختن سطل به داخل چاه، جمع آوری آب و بالا کشیدن مجدد آن از قرقره استفاده می‌شود. اگرچه دراین دوران به ندرت از آن استفاده می‌شود، اما احتمالاً هنوز هم می‌توان این ابزار را در روستاها دید. قرقره عمل بالا کشیدن سطل را برای استفاده کننده تسهیل می‌کند.

قرقره و چاه اب

آسانسور و قرقره

 آسانسور این قرقره‌ها به کابل‌های فلزی اجازه می‌دهند تا با کمک یک وزنه تعادل و موتور، آسانسور را به بالا و پایین حرکت دهند. آسانسور‌ها از طریق یک سیستم قرقره‌ای الکترونیکی نیرومند عمل می‌کنند. در واقع، آسانسور‌ها از یک سیستم دارای چندین قرقره و نیز وزنه تعادل برای ایجاد یک سیستم بالابر قدرتمند و ایمن استفاده می‌کنند.

 قرقره‌های ساختمانی کی از اصلی‌ترین و معمول‌ترین انواع قرقره، قرقره‌های ساختمانی هستند. این قرقره‌ها از یک شیار چرخی، که می‌توان آن را در ارتفاع بلندی نصب کرد و به وسیله یک زنجیر یا ریسمان به قلاب متصل شده، تشکیل گردیده است. قرقره‌های ساختمانی عمل بالا فرستادن و پایین آوردن تجهیزات را برای کارگران ساختمانی به نحوی تسهیل می‌کنند که برای گرفتن ابزار‌ها و موادنیازی به بالارفتن وپایین آمدن ندارند.

تله کابین و قرقره

تله کابین مهم ترین اجزاء یک مجموعه تله کابین که نقش مؤثری در عملکرد کلی سیستم بر عهده دارند، قرقره های بزرگ مستقر در ایستگاه های پایین و بالای تله کابین می باشند که کابل اصلی را در مسیر خود هدایت می کنند. سطوح این قرقره ها، با دقت بسیار بالایی تولید می شوند تا نسبت به عملکرد روان و هدایت امن کابل ها اطمینان حاصل گردد.

ماشین‌های بارگیری اسکله‌ها این ماشین، مانند جرثقیل‌ها، بارگیری و پایین آوردن کانتینر‌های روی کشتی‌ها را تسهیل می‌کند.

کامیون جرثقیل دار در این نوع از کامیون‌ها برای بلند کردن ماشین‌ها از قرقره استفاده می‌کند. این کامیون همچنین به جعبه دنده و یک موتور نیاز دارد.

کامیون جرثقیل دار و قرقره

 پروژکتور سینما این دستگاه یکی از نمونه‌های پرکاربرد دوران‌های گذشته است، اما نمونه‌های مشابه آن هنوز هم در سینما‌ها کاربرد دارند. در هنگام عبور نور از میان فیلم، برای نمایش تصاویری که برای ساخت فیلم با یکدیگر حرکت می‌کنند، خود فیلم نیز از میان دو قرقره بزرگ عبور می‌کند.

سینما و قرقره

پرده‌های سینما در پرده‌ها از یک تکنیک ساده قرقره‌ای استفاده شده که به بستن و باز کردن پرده‌ها کمک می‌کند. در سیستم تئاتر نیز به همین ترتیب از قرقره‌ها برای بالا بردن پرده بهره می‌گیرند. پرده‌های تئاتر‌ها با استفاده از یک سیستم چند قرقره‌ای عمل می‌کنند. این قرقره‌ها در قسمت فوقانی صحنه، که تماشاگران قادر به دیدن آن نیستند، کار گذاشته شده اند. آن‌ها در کنار صحنه و برای بالا و پایین کشیدن پرده‌ها و قطعات موجود صحنه در حین اجرای نمایش بکار گرفته می‌شوند.

پرده سینما و قرقره

 تحقیق درباره نقش قرقره ها در زندگی  ( قابل ویرایش )

 پاورپوینت نقش قرقره ها در زندگی  ( قابل ویرایش )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا